قتل دو روزنامه نگار افغان در کابل و قندهار

جاوید احمد، پس از رهایی از زندان بگرام

مردان مسلح ناشناس، یک روزنامه نگار افغان را در شهر قندهار، در جنوب افغانستان به ضرب گلوله کشته اند.

مقام های محلی افغان می گویند، جاوید احمد، روزنامه نگار افغان که با یک تلویزیون کانادایی کار می کرد، در مرکز شهر قندهار مورد حمله قرار گرفت.

هنوز مسئولیت این حمله را هیچ گروهی به عهده نگرفته است. مسئولان امنیتی می گویند در مورد چگونگی این حادثه و عاملان آن تحقیق می کنند.

در عین حال، در اثر تیراندازی نیروهای پلیس در شهر کابل، پایتخت افغانستان، مجری برنامه تفریحی یک تلویزیون خصوصی کشته شده است.

مسئولان امنیتی می گویند این روزنامه نگار، به دستور ایست پلیس عمل نکرده و نیروهای پلیس به سوی او تیراندازی کردند.

اما هنوز جزییات بیشتری در مورد این حادثه منتشر نشده است.

'مخالفان دموکراسی و آزادی بیان'

حادثه اولی که مربوط به کشته شدن یک روزنامه نگار افغان در قندهار می شود، از سوی نهادهای مختلف محکوم شده است.

حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان با انتشار اعلامیه ای قتل جاوید احمد را "کار مخالفان دموکراسی و آزادی بیان" خواند.

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان و انجمن رسانه های آزاد جنوب آسیا نیز قتل جاوید احمد را محکوم کرده و خواستار ردیابی عاملان آن شده اند.

جاوید احمد، حدود یک و نیم سال پیش از سوی نیروهای آمریکایی به اتهام همکاری با گروه طالبان بازداشت شده و حدود یازده ماه را در بازداشتگاه آمریکاییان در پایگاه هوایی بگرام سپری کرده بود.

این روزنامه نگار 23 ساله، پس از رهایی از زندان آمریکاییان به رسانه ها گفت که در بازداشتگاه بگرام، با او به شدت بدرفتاری شده است.

به گفته شاهدان عینی، آقای احمد در محلی مورد تیراندازی قرار گرفت که بسیاری از ساختمان های دولتی، از جمله دفتر امنیت ملی و شورای ولایتی قندهار در نزدیک آن واقع شده است.

یکی از خویشان جاوید احمد به بی بی سی گفت که او اخیرا تلفن های تهدیدآمیز دریافت می کرد، اما افزود که آقای احمد با هیچ کسی دشمنی شخصی نداشت.

مطالب مرتبط