خلیلزاد در افغانستان: هر مشکل راه حلی دارد

خلیلزاد
Image caption آقای خلیلزاد در باره این که آیا نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان خواهد بود، پاسخی نداد

زلمی خلیلزاد، نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل از رهبران افغانستان خواسته است که از مواجه شدن این کشور با خطرات بزرگ جلوگیری کنند.

آقای خلیلزاد که در سفری به افغانستان در کابل با خبرنگاران سخن می گفت، هشدار داد که این کشور در موقعیت حساسی قرار گرفته است.

او گفت: " افغانستان در موقعیت حساسی قرار دارد، مشکلات امنیتی، اقتصادی و آمادگی برای انتخابات و این که در ماه جوزا (خرداد) چه خواهد شد، می خواهم بگویم برای هر مشکل راه حلی وجود دارد، اگر اراده ای برای حل مشکل باشد."

او همچنین افزود: "این بسیار مهم است که هیچ قدمی برداشته نشود که اوضاع را خرابتر کند و این هم مهم است که رهبران افغانستان، چه در درون حکومت و چه بیرون از حکومت مسئولانه قدم بردارند."

'علاقه مندی و نگرانی'

زلمی خلیلزاد پس از سقوط رژیم طالبان مدتی به عنوان سفیر آمریکا در کابل کار کرد و پس از آن سفیر آمریکا در عراق شد. وی همچنین در مقام نمایندگی آمریکا در سازمان ملل کار کرده است.

آقای خلیلزاد می گوید سفر کنونی وی به افغانستان با سفرهای گذشته اش به این کشور فرق دارد. او می گوید این بار به عنوان یک فرد معمولی به افغانستان سفر کرده است و هیچ گونه وظیفه رسمی در جریان این سفر به عهده ندارد.

آقای خلیلزاد که یک آمریکایی افغانی الاصل است می گوید براساس "علاقه مندی و نگرانی" که نسبت به افغانستان دارد، به این کشور سفر کرده است.

او در این نشست گفت که برای جستجوی راه حلی برای مشکلات موجود در افغانستان کنفرانسی را تدارک دیده است که به گفته او به زودی برگزار خواهد شد.

آقای خلیلزاد گفت: "تعدادی از افغانها را دعوت کرده ام که در چند روز آینده بیایند در کنفرانسی که در آن در باره مشکلات و راه حل مشکلات بحث می شود. تعداد زیادی از کسانی که از ایشان دعوت شده جوانانی هستند که در جنگها نقشی نداشتند و از لحاظ علمی می تواند موضوعات را می توانند تحلیل کنند."

آقای خلیلزاد در سفر به افغانستان با برخی از شخصیتهای سیاسی، اجتماعی و پژوهشگران مسایل سیاسی افغانستان نیز دیدار کرده است.

'درسهای شکست'؟

به گفته ملک ستیز، پژوهشگر افغان، که در یکی از این دیدارها حضور داشته است، آقای خلیلزاد برای این به افغانستان آمده است که آمریکا می خواهد از "درسهای شکست" خود در افغانستان بیاموزد.

آقای ستیز گفت: "من فکر می کنم آمریکا می خواهد از درسها، بخصوص درسهای شکست خود در افغانستان چیزهایی بیاموزد. به دلیل این که آقای خلیلزاد خود یکی از مجریان بسیار مهم دکترین بوش-دیک چنی در افغانستان بوده است."

او افزود: "فکر می کنم می خواهد بیاموزد که این اشتباهها چه نتایجی در افغانستان به بار آورده است و آمریکایی ها چگونه می توانند از این اشتباهات درسهایی بیاموزند و در دکترین خود در افغانستان استفاده کنند."

آقای ستیز می گوید که نقش آقای خلیلزاد در حل مشکلات افغانستان روشن نیست، زیرا سفر کنونی او به افغانستان رسمی نیست.

وحید مژده تحلیلگر مسائل سیاسی افغانستان نیز با آقای خلیلزاد دیداری داشته است. به گفته او چگونگی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان یکی از موضوعات کلیدی مطرح شده در سفر آقای خلیلزاد به افغانستان است.

آقای مژده گفت: "ممکن است یکی از اهداف این سفر آقای خلیلزاد بررسی جوانب مثبت و منفی شرایط انتخابات در افغانستان باشد. او می خواهد این مسئله را با نهادهای جامعه مدنی، بعضی شخصیت ها و حتماً با دولت افغانستان در میان بگذارد."

یکی از پرسشهای اساسی مطرح شده در زمان سفر زلمی خلیلزاد به افغانستان احتمال نامزدی او در انتخابات ریاست جمهوری این کشور است.

اما آقای خلیلزاد در نشست مطبوعاتی خود در این زمینه صحبتی نکرد و به پرسشهای خبرنگاران نیز پاسخی نگفت.

به باور بسیاریها در افغانستان، او در تحولات سیاسی بعد از سقوط طالبان در این کشور نقش مهمی داشته است.