آغاز مایه کوبی فلج کودکان در افغانستان

قطره ضد فلج کودکان در افغانستان
Image caption نا امنی مشکل اصلی سر راه تطبیق برنامه مایه کوبی فلج کودکان می شود

دور دوم برنامه مبارزه با فلج کودکان (پولیو) در افغانستان آغاز شده است.

مقامات این کشور امیدوار هستند که در این برنامه بتوانند بیشتر از هفت میلیون کودک زیر پنج سال را در برابر بیماری فلج، واکسن کنند.

وزارت صحت افغانستان برای اجرای موفق این برنامه، خواهان آتش بس سه روزه در مناطق نا آرام این کشور شده است.

در سال گذشته، نا امنی یکی از دلایل عمده برای عدم تطبیق واکسن پولیو در بخشهای از ولایات جنوبی و شرقی افغانستان عنوان شده است.

آمار رسمی نشان می دهد که چندین مورد از فلج کودکان در ولایات جنوبی افغانستان که نا امنی بیشتری را شاهد بوده، دیده شده است.

سازمان ملل متحد سال گذشته اعلام کرد که دوصد هزار کودک افغان، عمدتا به دلیل نا امنی، از واکسن ضد فلج محروم مانده اند.

نا امنی؛ مشکل اصلی

در برنامه جدید مایه کوبی فلج کودکان در افغانستان که حامد کرزی، رییس جمهور این کشور رسما آن را افتتاح کرد، حدود پنجاه هزار رضاکار صحی (داوطلبان بهداشتی) شرکت دارند.

عبدالله فهیم، سخنگوی وزارت صحت افغانستان می گوید مشکل اصلی سر راه مبارزه با بیماری فلج کودکان در مناطق جنوبی این کشور است که در آن نزدیک به صد و شصت هزار کودک باید از واکسن ضد فلج بهره مند شوند.

اما نا امنی ها در این مناطق، از اجرای درست و همه جانبه این برنامه جلوگیری می کند.

آقای فهیم می گوید، حدود صد و بیست تا صد و شصت هزار کودک در مناطق جنوب و جنوب شرق افغانستان، در دوره های گذشته واکسن نشده اند.

افغانستان یکی از جمله چهار کشور جهان است که هنوز از بیماری فلج کودکان رنج می برند. هند، پاکستان و ناجریا (نیجریه) از دیگر کشورهای هستند که این بیماری هنوز در آن ریشه کن نشده است.

وزارت صحت افغانستان می گوید، علاوه بر نا امنی، نزدیکی افغانستان با پاکستان و هند از نظر جغرافیایی، سبب ورود و افزایش بیماری فلج کودکان به این کشور می شود.

با این حال، به گفته سخنگوی وزارت صحت افغانستان، ظرف سالهای اخیر کاهش قابل ملاحظه ای در میزان ابتلا به فلج در میان کودکان بوجود آمده است.

در همین حال، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد و حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان، با انتشار نامه های جداگانه خواهان سهم گیری فعال مردم افغانستان در برنامه محو بیماری فلج شده اند.

در این نامه ها بر تلاش برای تطبیق برنامه های ضد بیماری فلج در مناطق نا آرام افغانستان تاکید شده است.

مطالب مرتبط