برنامه توسعه شهر کابل تکمیل شد

شهر کابل
Image caption شهر کابل در حال حاضر حدود چهار میلیون جمعیت دارد و مردم از وضعیت بد خدمات شهری ناراضی اند

وزارت انکشاف/توسعه شهری افغانستان می گوید برنامه جامع توسعه شهری کابل بزرگ را تکمیل کرده و به زودی برای تائید به شورای ملی این کشور ارائه خواهد شد.

مقام های افغان می گویند شهر کنونی و شهر جدید کابل شامل این برنامه جامع است و کار آن در ظرف ده سال آینده و بر ای زندگی نزدیک به 3ملیون نفر آماده خواهد شد.

یوسف پشتون وزیر انکشاف شهری در افغانستان می گوید:"در حال حاضر تراکم جمعیت و نبود امکانات و خدمات شهری مانند سیستم حمل و نقل، آبرسانی کمبود منزل از مشکلات اساسی شهر کابل است و مهم تر از همه وضعیت محیط زیست در این شهر وضعیت خیلی بدی دارد."

آقای پشتون افزود برنامه جامع توسعه شهر کابل رفع همه این مشکلات را در نظر گرفته است.

برنامه جامع جدید، در یک و نیم سال گذشته به کمک مهندسان هندی و افغان طراحی شده است.

مقام های وزارت انکشاف شهری می گویند برای اعمار تمام سیستم های مورد نیاز در شهر کابل جدید به 3ملیارد دلار نیاز دارند در حالی که توانسته اند تنها 200ملیون دلار را ظرف 7 سال گذشته در این بخش هزینه کنند.

آقای پشتون می گوید شماری زیادی از سرمایه گذاران خارجی و داخلی حاضر شده اند در کابل جدید سرمایه گذاری کنند و در این صورت با اجرای طرح توسعه شهر کابل دولت افغانستان قادر خواهد شد درآمد زیادی را به دست آورد.

بعد از سقوط طالبان شمار زیادی از مهاجران افغان باز گشتند و اکثر آنها در شهر های افغانستان از جمله کابل رو آوردند، افزون بر این شماری زیادی از روستائیان نیز به امید کار و در آمد و بهتر به کابل هجوم آوردند و کابل ناگهان به شهری 4 میلیونی بدل شد در حالی که بسیاری از تاسیسات زیر بنایی مانند شبکه انتقال برق، آبرسانی و سیستم فاضلاب در این شهر برای حدود یک میلیون جمعیت در نظر گرفته شده بود و بخش اعظم آن نیز در سالهای جنگ به شدت آسیب دیده است.

تراکم جمعیت درکابل قیمت و اجاره خانه را در این شهر تا ده برابر بالا برد و مشکلات ساکنان این شهر را چند برابر کرد.

وزارت انکشاف شهری افغانستان می گوید نزدیک به 50 هزار هکتار زمینی که قرار است کابل جدید در آن اعمارشود، در اختیار دولت افغانستان است و اگر دولت این زمین را در اختیار بخش خصوصی قرار دهد و خانه های اعمار شده بر آن را بفروشد مشکل کمبود سرپناه را در شهر کابل از میان برداشته خواهد شد.

مطالب مرتبط