تاریخ ثبت نام نامزدهای انتخابات افغانستان اعلام شد

انتخابات افغانستان - عکس از آرشیو

کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده که نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از تاریخ سوم تا پنجم ماه ثور/اردیبهشت سال ۱۳۸۸ خورشیدی، فرصت دارند برای شرکت در انتخابات ثبت نام کنند.

ذکریا بارکزی، معاون دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گوید این کمیسیون پس از دریافت فهرست نامزدها و بررسی آن، اسامی نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی را اعلام می کند.

به گفته کمیسیون انتخابات، عدم ارتباط نامزدان با گروه های مسلح غیرقانونی و عدم تامین هزینه های انتخاباتی از منابع غیرقانونی و یا منابع خارجی، از جمله شرایط نامزدی برای شرکت در مبارزات انتخاباتی است.

آقای بارکزی می گوید نامزدهای انتخابات پس از اعلام فهرست نام آنان، از تاریخ بیست و شش جوزا/خرداد تا ۲۹ اسد/مرداد می توانند به مبارزات انتخاباتی خود ادامه دهند.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ بیست و نهم اسد/مرداد برگزار شود و کمیسیون انتخابات می گوید، به تاریخ بیست و شش سنبله/شهریور نتایج انتخابات را اعلام خواهند کرد.

به گفته مقامات در این کمیسیون، هفده میلیون نفر در افغانستان برگه های رای دریافت کرده اند.

نامزدهای احتمالی ریاست جمهوری

حامد کرزی، که در هفت سال گذشته رهبری افغانستان را در دست داشته، تمایل خود را برای شرکت دوباره در انتخابات ریاست جمهوری ابراز کرده است.

علی احمد جلالی، وزیر پیشین داخله (کشور)، انورالحق احدی و اشرف غنی احمدزی، وزیران پیشین مالیه (دارایی) و عبدالله عبدالله، وزیر پیشین خارجه، از کسانی هستند که احتمال نامزدی آنان برای پست ریاست جمهوری مطرح بوده است.

از زلمی خلیلزاد، سفیر سابق آمریکا در افغانستان و عراق و نماینده سابق این کشور در سازمان ملل متحد، و گل آغا شیرزی، والی ننگرهار نیز به عنوان افرادی یاد می شود که احتمالا نامزد مقام ریاست جمهوری خواهند بود.

تاریخ ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در حالی اعلام می شود که نگرانی ها در مورد احتمال بروز "خلاء قدرت" در افغانستان وجود دارد.

دوره ریاست جمهوری حامد کرزی در اول ماه جوزا/خرداد سال ۱۳۸۸ خورشیدی پایان می یابد و هنوز معلوم نیست، چه کسی اداره امور افغانستان را تا زمان برگزاری انتخابات، یعنی حدود سه ماه دیگر، در دست خواهد گرفت.

مطالب مرتبط