یک نماینده مجلس افغانستان در انفجار کشته شد

نقشه هلمند

مقامات افغان می گویند در اثر انفجار یک بمب کنار جاده ای در جنوب افغانستان، یک عضو مجلس نمایندگان این کشور کشته شده است.

در این حادثه در ولایت آشوب زده هلمند، علاوه بر داد محمد خان، چهار نفر دیگر به شمول فرمانده پلیس بزرگراه هلمند - قندهار نیز کشته شدند.

آقای خان یازدهمین عضو مجلس افغانستان است که از زمان آغاز به کار پارلمان در سال 2005 کشته می شود.

در سال 2007، شش نفر از اعضای پارلمان افغانستان به شمول مصطفی کاظمی، از رهبران سابق جهادی در اثر انفجاری در شمال افغانستان کشته شدند.

در همین حال، در اثر خشونت های دیگر در افغانستان، دست کم دوازده نفر دیگر کشته شده اند. افراد وابسته به گروه طالبان و ماموران پلیس در میان این کشته شدگان هستند.

'منتقد سرسخت'

داد محمد خان، نماینده هلمند در مجلس نمایندگان افغانستان، از منتقدان سرسخت گروه طالبان بود و بارها علیه عملکرد این گروه حرف زده بود.

او پیش از ایجاد پارلمان در افغانستان، رییس امنیت ملی هلمند بود.

مقامات محلی در هلمند می گویند، موتر (خودرو) داد محمد خان، عضو مجلس نمایندگان افغانستان با یک بمب کنار جاده ای برخورد کرد و منهدم شد.

Image caption آقای خان از منتقدان گروه طالبان بود

یک سخنگوی گروه طالبان در تماس با رسانه ها، مسئولیت این بمبگذاری را برعهده گرفته است.

در همین حال، مقامات محلی در هلمند اعلام کرده اند که در نتیجه اجرای عملیات نظامی در منطقه موسوم به بولان در نزدیکی شهر لشکرگاه، هشت تن از شبه نظامیان وابسته به گروه طالبان کشته شده و چهار تن دیگر زخمی شده اند.

فرمانده پلیس هلمند به بی بی سی گفت که عملیات روز گذشته در بولان آغاز شد و تا بخشهای از ولسوالی نادعلی که پانزده کیلومتر با لشکرگاه فاصله دارد گسترش یافت.

در این عملیات که از سوی نیروهای پلیس انجام یافت، دو مامور پلیس افغان نیز کشته شدند.

مقامات محلی می گویند طالبان در منطقه بولان نفوذ گسترده داشتند اما در نتیجه اجرای این عملیات شبه نظامیان وابسته به این گروه تا کیلومترها عقب رانده شده اند.

در یک حادثه جداگانه، نیروهای آمریکایی مستقر در شرق افغانستان از کشته شدن دو عضو گروه طالبان و بازداشت چهار تن دیگر خبر داده اند.

نیروهای آمریکایی می گویند این یک عملیات تلافی جویانه بود که پس از حمله به یک مرکز آنان در ولسوالی بتی کوت ولایت ننگرهار انجام شد.

در حمله دو روز پیش به پایگاه این نیروها، چهار سرباز آمریکایی کشته شده بودند.

مطالب مرتبط