بیست کشته و زخمی در تصادف جاده ای در افغانستان

راه های ناهموار در افغانستان

دو مورد تصادف جاده ای در افغانستان، بیش از بیست کشته و زخمی برجا گذاشته است.

مقام های افغان می گویند در یکی از این تصادف ها در ولایت زابل در جنوب افغانستان، 9 نفر کشته و چهار تن دیگر زخمی شده اند.

این حادثه زمانی صورت گرفت که یک موتر (خودرو) مسافربری از جاده منحرف شده و واژگون شد. علت این حادثه، بی احتیاطی راننده خوانده شده است.

در حادثه دومی که در ولایت غزنی روی داده یک اتوبوس مسافربری واژگون شده و در اثر آن سیزده نفر زخمی شده اند.

پلیس غزنی، وضعیت حداقل ده نفر از مجروحان این حادثه را وخیم گزارش کرده است.

در روزهای گذشته نیز که افغانها برای تجلیل از سال نو خورشیدی، از نقاط مختلف افغانستان راهی شهر مزار شریف، در شمال این کشور بودند، چندین مورد تصادف جاده ای رخ داد.

خرابی راه ها و عدم آشنایی بسیاری از راننده ها با قوانین و نشانه های ترافیکی، عمدتا سبب حوادث مرگباری در افغانستان می شود.

افغانستان شاید تنها کشوری باشد که در آن موترهایی (خودرو) با فرمان راست و همچنین موترهای دارای فرمان چپ هر دو را می توان دید؛ در صورتی که بر اساس قوانین ترافیکی این کشور، تردد موترهای دارای فرمان راست (از نوع بریتانیا، هند و پاکستان) غیرقانونی است.

رانندگی با فرمان راست در کشوری که سمت حرکت آن متفاوت است، یکی از مشکلاتش این است که راننده در اغلب اوقات مخصوصا وقتی می خواهد از وسیله نقلیه دیگری سبقت بگیرد، افق دید ندارد و این موضوع سبب حوادث ترافیکی می شود.

در بسیاری از مناطق افغانستان جاده های خاکی است و رانندگی در آن جاده ها همواره با خطر همراه است.

شماری از جاده های میان شهری باز سازی شده است اما رانندگان می گویند این جاده ها باریک است و در بسیاری موارد استاندارد های جاده سازی در نظر گرفته نشده است.

در مورادی هم مسافران از اعتیاد رانندگان به مواد مخدر شکایت می کنند و می گویند، رانندگان در هنگام رانندگی چرس، حشیش و دیگر مواد مخدر استفاده می کنند و احتیاط لازم را در هنگام رانندگی رعایت نمی کنند.

در افغانستان آمار دقیقی از میزان سالانه تلفات ناشی از تصادف های جاده ای به صورت رسمی منتشر نمی شود، اما پلیس ترافیک افغانستان می گوید تلفات ناشی از تصادف در سال 1387 نسبت به سال قبل از آن بیست در صد کاهش یافته است.

مطالب مرتبط