بازداشت کارکنان تلویزیونهای خصوصی در کابل

یک خانواده افغان در حال تماشای تلویزیون
Image caption اکثر شبکه های تلویزیونی برنامه های سرگرم کننده پخش می کنند

دو تن از کارکنان شبکه های تلویزیون خصوصی در افغانستان به دستور مقامات دولتی بازداشت شده اند.

دادستانی کل (لوی سارنوالی) افغانستان فهیم کوهدامنی، مدیرمسئول شبکه تلویزیون خصوصی "امروز" را به اتهام پخش "برنامه های ضد اسلامی و فرهنگ افغانی" بازداشت کرده است.

به گفته مقامات دادستانی کل افغانستان، این بازداشت براساس شکایت کمیسیون تخطی رسانه های وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان انجام شده است.

همزمان، یکی از خبرنگاران شبکه تلویزیون خصوصی آریانا در کابل نیز از سوی ریاست امنیت ملی افغانستان بازداشت شده است.

مسئولان تلویزیون آریانا، به بازداشت اجمل علم زی اعتراض کرده و خواستار رهایی فوری او شده اند.

یک مسئول این تلویزیون در کابل به بی بی سی گفت که آقای علم زی به دنبال پخش یک گفتگو با برخی مقامات پیشین طالبان از تلویزیون آریانا، بازداشت شده است.

اما مسئولان امنیت ملی تا حالا در مورد دلایل بازداشت این خبرنگار اظهار نظر نکرده اند.

برخی نهادهای دفاع از حقوق روزنامه نگاران در افغانستان نسبت به بازداشت اجمل علم زی و فهیم کوهدامنی واکنش نشان داده و این اقدام را در مخالف حق آزادی بیان در این کشور خوانده اند.

'توهین به علما'

دادستانی کل افغانستان می گوید، اتهاماتی که علیه فهیم کوهدامنی، مدیر مسئول تلویزیون امروز مطرح است، پخش برنامه های ضد اسلامی و ضد فرهنگ افغان است.

فضل احمد فقیریار، معاون دادستانی کل افغانستان می گوید در مورد نشر این گونه برنامه ها قبلا به مسئولان تلویزیون امروز هشدار داده شده بود.

Image caption تلویزیونهای خصوصی با فشارهایی از سوی نهادهای مذهبی روبرو بوده اند

به گفته مسئولان، این بازداشت پس از شکایت کمسیون رسیدگی به تخطی رسانه های وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان و اجرای "تحقیقات لازم" صادر شده است.

کمسیون رسیدگی به تخطی رسانه های افغانستان مدعی است که تلویزیون امروز به نشر موسیقی و آهنگ های مخالف فرهنگ افغان می پردازد و در برخی حالات هم به علمای دینی توهین روا داشته که این موارد می تواند نقض قانون رسانه ها به حساب آید.

تلویزیون امروز همچنین به نشر برنامه های تفریحی و موسیقی شاد در مراسم عاشورا متهم شده است.

'انگیزه های سیاسی'

ولی نجیب الله کابلی، رییس شبکه تلویزیون خصوصی امروز و عضو مجلس نمایندگان افغانستان، با رد این اتهامات می گوید در پشت این بازداشت، انگیزه های سیاسی وجود دارد.

به گفته آقای کابلی، موسیقی و سریال های هندی از سوی بیشتر رسانه های تصویری افغانستان به نشر می رسد ولی هیچکدام با موانعی برخورد نکرده اند.

تلویزیون های خصوصی افغانستان پیش از این نیز در مورد پخش برنامه های که مخالف ارزشهای اسلامی خوانده شده، با محدودیتهایی مواجه بوده اند.

بسیاری از تلویزیون های خصوصی افغانستان آهنگ ها و فیلم های خارجی پخش می کنند اما به دلیل فشارها، دستان و پاهای برهنه دختران را در آن سانسور می کنند.

مطالب مرتبط