13:23 گرينويچ - چهارشنبه 25 مارس 2009 - 05 فروردین 1388

افزایش نزاع بر سر آب در افغانستان

مقام های افغان می گویند تنها 20 درصد از مردم افغانستان به آب پاک آشامیدنی دسترسی دارند

یک نهاد پژوهشی موسوم به "مرکز سیاست گذاری و توسعه بشری افغانستان" هشدار داده است که اختلاف ها برسر آب دراین کشور در حال افزایش است.

این نهاد پژوهشی گفته است اگر به تنظیم و مدیریت آبها درافغانستان توجه جدی صورت نگیرد خشکسالی و فقر دراین کشور ادامه خواهد یافت.

از سوی دیگر مقام های افغان می گویند تنها 20 در صد از مردم افغانستان به آب آشامیدنی پاک دسترسی دارند.

افغانستان دارای منابع بزرگ آب است اما حدود هفتاد درصد این آبها به کشورهای همسایه سرازیر می شود.

در همین حال کارشناسان می گویند دلیل اصلی افزایش اختلاف برسر آب در افغانستان در حال حاضر عدم مدیریتی است که بتواند از آب های موجود در افغانستان استفاده کند.

گفتگوی شهباز ایرج با داوود صبا کار شناس آب

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

داوود صبا کارشناس مسایل مربوط به آب می گوید در افغانستان برای هر نفر آب کافی وجود دارد اما به دلیل عدم مدیریت درست آب از آب های موجود به صورت بهینه استفاده نمی شود.

آقای صبا می گوید در کوتاه مدت مشکل کمبود آب را می توان با مدیریت درست حل کرد اما به گفته او اگر این مشکل همچنان ادامه یابد، افغانستان در درازمدت با مشکل کمبود آب نیز مواجه خواهد شد.

در حال حاضر در افغانستان چند نهاد دولتی مسئولیت هایی در مورد آب دارند و کلمه "آب" جزنام این این وزارتخانه ها است: وزارت انرژی و آب، وزارت زراعت و آبیاری و وزارت فواید عامه. اما هیچ نهادی به صورت مستقلی مسئولیت تامین آب حفظ منابع آبی و استفاده بهینه از آن را به عهده ندارد.

بند کجکی که بر روی رود خانه هیرمند احداث شده

کارشناسان می گویند دولت افغانستان نتوانسته است از آب رود خانه های آمو، هریرود، هیرمند و کابل استفاده کند

داوود صبا می گوید همین مساله سبب شده است که دولت افغانستان نتواند منابع آبی و مشکلات کمبود آب را در افغانستان مدیریت کند.

از نظر آقای صبا یکی از مشکلات دیگر این است که:" در افغانستان با هر چیزی برخورد سیاسی می شود، مساله آب و تامین آن و حفظ منابع آبی و مدیریت آن یک مساله تخصصی و تکنیکی است اما همه این امور به سیاست مداران واگذار شده است و با این روش ممکن نیست مسایلی مانند مشکل کمبود آب را حل کرد".

آقای صبا می گوید، 95 در صد از اب های روی زمین در افغانستان هدر می رود و درحالی که 12 درصد از زمین های افغانستان قابل آبیاری است اما صرفا 6 درصد زمین ها آنهم به صورت سنتی آبیاری می شود.

انتقاد دیگر کارشناسان مسایل مربوط به آب در افغانستان از دولت این کشور این است که در حالی که همه کشورهای همسایه افغانستان از آب رودخانه های آمو، هریرود، رودخانه کابل، و رود هلمند استفاده می کنند اما افغانستان هنوز نتوانسته است از این آب ها استفاده کند.

این کارشناسان معتقد اند که خشکسالی های اخیر به سیستم آبیاری سنتی در افغانستان نیز آسیب زده است، در این سالها شماری از کسانی که توانایی مالی داشته اند چاه های عمیق و نیمه عمیق کنده اند و با استفاده از دستگاه های پمپ آب، قنات ها و کاریز ها را خشک کرده اند.

به اعتقاد کارشناسان در هفت سال گذشته باوجود سرازیر شدن کمک های جامعه جهانی به افغانستان هیچ برنامه موثری در زمینه مهار آب ها، تامین آب آشامیدنی و مدیریت سیستم آب در این کشور انجام نشده است.

داوود صبا می گوید بزرگترین کاری که دولت در هفت سال گذشته انجام داده تدوین قانون آب است اما به گفته او این قانون هنوز عملی نشده است.

کارشناسان می گوید 95 درصد از آب های روی زمین در افغانستان به هدر می رود

افغانستان کشوری است که اقتصاد آن مبتنی بر کشاورزی است و خشکسالی های پی هم سالهای اخیر، به اقتصاد این کشور شدیدا آسیب رسانده است.

خشکسالی ها سیلی از جمعیت بیکار روستایی را به دنبال کار و درآمد به شهرهای افغانستان سرازیر کرده و تراکم کارگران ساده در شهرهای افغانستان بیشتر و بیشتر می شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.