از دیگر رسانه‌ها: حمایت پاکستان از شورشیان در افغانستان

نیویورک تایمز

روزنامه نیویورک تایمز در شماره روز پنجشنبه ۲۶ مارس (۶ فروردین) خود مقاله ای را به چاپ رسانده است که در آن به نقل از مقامات آمریکایی سازمان استخباراتی پاکستان را به حمایت مستقیم از شورشیان و گروه طالبان متهم می کند.

این روزنامه به نقل از مقامات آمریکایی در این مقاله آورده است که کمک مستقیم سازمان استخباراتی پاکستان یا ای اس ای بخشی از کمپاین/عملیات وسیع طالبان در جنوب افغانستان را امکان پذیر ساخته است. در حالیکه چند ماه پیش دولت پاکستان وعده سپرده بود تا روابط خود را با گروهای شورشی که در افغانستان درگیر جنگ هستند، قطع خواهند کرد.

بر اساس نوشته نیویورک تایمز، این کمک ها شامل پول نقد، تدرکات نظامی، ارائه برنامه های استراتیژیک نظامی و رهنمایی به فرماندهان طالبان است که علیه نیروهای بین المللی در افغانستان می جنگنند.

به گفته مقامات آمریکایی این کمک ها در شعبه ای از سازمان استخباراتی پاکستان هماهنگ می شود که به شعبه اس معروف است و گفته می شود عملیات در خارج از خاک پاکستان را هدایت می کند. آنها می گویند ای اس ای با فرماندهان طالبان در باره تشدید و یا تخفیف حملات شان پیش از انتخابات افغانستان به طور مرتب ملاقات می کند.

مقامات آمریکایی و پاکستانی که این اطلاعات را در اختیار روزنامه نیویورک تایمز گذاشته اند، به دلیل حساس بودن این اطلاعات نخواسته اند هویت شان فاش شود.

به گفته این مقامات شواهدی که حاکی از روابط میان ای اس ای و طالبان است در نتیجه نظارت های الکترونیکی و پشت کار جاسوس ها و خبررسان ها بدست آمده است.

در این مقاله روزنامه نیویارک تایمز آمده است که از بیش از یک سال پیش به این سو مقام های آمریکایی در مورد حمایت ای اس ای از گروهای مربوط به طالبان شکایت کرده اند. ولی براساس اطلاعات که اخیرا بدست آمده است، سازمان استخباراتی پاکستان شبکه های گسترده شبه نظامی را در عرصه های مختلف کمک و همکاری می کند.

ظاهرا این اطلاعات چند ماه پس از آن به دست آمده است که مقام های پاکستانی گفته بودند بازی دوگانه ای اس ای دیگر به پایان رسیده است.

مقامات نظامی و ملکی پاکستان ظاهرا وجود هر نوع رابطه میان دولت و گروهای شورشی را انکار می کنند.

نیویورک تایمز می نویسد که در ماه های اخیر دولت بریتانیا چندین مقام را به اسلام آباد اعزام کرد و از ای اس ای خواست از طریق گفتگو با رهبران طالبان، آن ها را وادار کند قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ماه اگست/اوت از شدت خشونت ها بکاهند.

سال گذشته شماری زیادی از دیپلومات ها، افسران نظامی و مقام های ارشد سازمان اطلاعاتی آمریکا به اسلام آباد رفتند و از رهبران نظامی و ملکی پاکستان خواستند از کمک های خود به گروهای شبه نظامی بکاهند.

نیویورک تایمز می نویسد که در همین حال دولت آمریکا به پاکستان هشدار داده است شرایطی را بر کمک های نظامی یک میلیارد دالری/دلاری که سالانه به این کشور ارائه می کند وضع خواهد کرد.

این روزنامه به نقل از مقام های آمریکایی می نویسد شعبه عملیات خارجی سازمان استخباراتی پاکستان سه گروه را که در افغانستان دست به حملات شورشی می زنند تمویل/ تأمین مالی می کند. این گروه ها شامل گروه طالبان مقیم کویته به رهبری ملا محمد عمر، شبکه گلبدین حکمتیار و گروه چریکی جلال الدین حقانی است.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، به گفته این مقامات وقتی شورشیان برای ادامه حملات شان علیه نیروهای آمریکایی به سوخت و مهمات نیاز دارند، آنها به ای اس ای یا سازمان استخباراتی پاکستان روی می آورند.