بریتانیا تقویت نیروهای خود در افغانستان را بررسی می کند

دانات در افغانستان - عکس آرشیوی از وزارت دفاع بریتانیا
Image caption دانات جنگ افغانستان را به یک مسابقه دو ماراتون تشبیه کرده است

رئیس ستاد مشترک ارتش بریتانیا احتمال اعزام نفرات بیشتری به افغانستان را مطرح کرده است.

ژنرال سر ریچارد دانات، رئیس ستاد مشترک ارتش بریتانیا، در گفتگو با روزنامه تایمز، چاپ لندن، گفته است که بخشی از نفرات و تجهیزات یک تیپ مکانیزه که قرار بود به عراق فرستاده شود برای پیوستن به نیروهای این کشور در افغانستان در نظر گرفته شده هر چند مقامات وزارت دفاع بریتانیا گفته اند هنوز در مورد زمان احتمالی اعزام این نفرات تصمیمی اتخاذ نشده است.

ژنرال دانات در عین حال تاکید کرده که قرار نیست تمامی چهار هزار عضو این تیپ مکانیزه در ماموریت افغانستان شرکت کنند زیرا، به گفته وی، در چنین صورتی هدف اصلی از تصمیم به خروج نظامی از عراق، که کاهش فشار بر توان ارتش بریتانیا بوده، تحقق نخواهد یافت.

شمار نظامیان بریتانیایی در افغانستان، که عمدتا ماموریت حفظ امنیت در ولایت هلمند را برعهده دارند و تلفاتی را نیز متحمل شده اند، در حال حاضر به هشت هزار نفر می رسد.

اظهارات رئیس ستاد ارتش بریتانیا در مورد تقویت حضور نظامی این کشور در افغانستان در پی اعلام تصمیم سیاست جدید ایالات متحده در افغانستان شامل اعزام واحدهایی متشکل از چهار هزار نظامی به آن کشور انتشار می یابد.

این تعداد علاوه بر یک نیروی هفده هزار نفری آمریکایی است که پیش از این برای جنگ افغانستان در نظر گرفته شده بودند و قرار است به زودی ماموریت خود را آغاز کنند.

افزایش حضور نظامی آمریکا

افزایش حضور نظامی بریتانیا در افغانستان در واکنش به درخواست ایالات متحده از کشورهای عضو ناتو برای افزایش نفرات خود برای تقویت توان مقابله با شورشیان مخالف دولت مورد بررسی قرار گرفته است.

Image caption بخش اعظم نیروهای بریتانیایی در هلمند مستقر شده اند

دولت آمریکا، که افزایش واحدهای نظامی در عراق را عامل اصلی کاهش خشونت در آن کشور می داند، در نظر دارد همین روش را برای پایان دادن به نا امنی در افغانستان به کار گیرد و برای این منظور، خواستار همکاری تمامی کشورهای عضو ناتو شده است.

انتظار می رود باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در سخنانی در روز جمعه با تشریح استراتژی دولت خود در افغانستان، اعزام نفرات بیشتری به آن کشور را اعلام دارد.

در عین حال، رئیس ستاد ارتش بریتانیا روند جنگ در افغانستان را به شرکت در مسابقه دو ماراتون تشبیه کرده و گفته است پیروزی در این مبارزه به تلاش پیگیر و مقاومت نیاز دارد و به شکلی سریع و با اقداماتی شتابزده به دست نمی آید.

نظر ژنرال دانات در مورد جنگ افغانستان از سوی مارک سدویل، سفیر جدید بریتانیا در افغانستان نیز تکرار شده است.

آقای سدویل گفته است که ممکن است حضور نظامی بریتانیا در افغانستان پنج سال دیگر هم ادامه داشته باشد اما به حضور غیرنظامیان بریتانیایی در آن کشور برای دست کم بیست سال دیگر نیاز است.

این گروه از شهروندان بریتانیایی در برنامه های بازسازی و توسعه و انکشاف افغانستان مشارکت خواهند داشت.

مطالب مرتبط