طالبان سنگ های قیمتی سوات را استخراج می کنند

Image caption طالبان در سوات می گویند در پی ایجاد فرصت های کاری برای مردم محل هستند

طالبان در منطقه نآ ارام سوات در شمال پاکستان شروع به استخراج بزرگترین ذخایر سنگهای قیمتی این کشور کرده اند.

ستیزه جویان طالبان چهار ماه پیش، به دنبال تصاحب معادن زمرد منطقه، فعالیت خود را در این زمینه آغاز کردند.

سوات پیش از توافقات آتش بس اخیر در طول 18 ماه به مرکز جنگ میان طالبان محلی و نیروهای امنیتی پاکستان تبدیل شده بود.

آنان توافق آتش بس را به اجرای قوانین شریعت در این منطقه مشروط کرده بودند و دولت پاکستان اکنون تقاضاهای آنان را پذیرفته است.

شعیب حسن گزارشگر بی بی سی در اسلام آباد که به آن منطقه رفته می گوید روز یکشنبه 29 مارس در کوههای اطراف مینگوره، شهر اصلی سوات، صدای ماشینهای حفاری و سنگ شکن پیچیده بود. معدنچیان زیر چشمان مراقب محافظان طالبان، یک روز دیگر کاری را در آنچه معادن مشهور زمرد تحت مالکیت دولت خوانده می شد، آغاز کردند.

در این معادن از نظر کارشناسان برخی از بهترین زمرد آسیا تولید می شود، و هنگامی که با ظرفیت کامل فعال باشد، در آمد آن در هفته هزاران دالر خواهد بود .

این معادن تا چندی پیش به دلیل اختلافات قانونی درازمدت بسته بود. اما اکنون طالبان آنها را بازگشایی کرده اند.

یک فرمانده طالبان گفت، بازگشایی این معادن زمینه کار را برای افراد محلی فراهم خواهد کرد. براساس مقررات طالبان، هر کسی می تواند از این معادن استفاده کند. و خود طالبان یک سوم درآمد هر معدنکار را به عنوان حق الامتیاز دریافت می کنند.

طالبان می گویند درآمد کار در معادن جزیی است. به گفته طالبان، هدف اصلی آن ها ایجاد فرصت های اقتصادی بهتری برای مردم محل است.

اما برخی از افراد محلی، طالبان را در این زمینه، مورد انتقاد قرار داده اند. آنان می گویند، دستورالعملهای طالبان دراین مورد به گونه ای است که فقط طرفداران آنها و خودشان از این فعالیت پرمنفعت سود می برند.

پیش از این طالبان از تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان و مناطق مرزی پاکستان سود کلانی را نصیب می شدند، دولت افغانستان و جامعه جهانی در هفت سال گذشته تلاش کرده اند تا محو کشت خشخاش در افغانستان، طالبان را نیز از نظر اقتصادی با مشکل مواجه کنند اما حالا به نظر می رسد درآمد دیگری حاصل از استخراج سنگهای قیمتی در سوات نیز از این پس نصیب طالبان شده و اگر این روند ادامه یابد این طالبان پاکستانی از نظر اقتصادی در وضعیت بهتری قرار خواهند گرفت.

اما تاثیرات تقویت طالبان از نظر اقتصادی تنها به طالبان پاکستانی محدود نخواهد ماند، زیرا در چنین مواردی بسیار دشوار است گروهی را که هدف اصلی آن ها به گفته خودشان "جهاد علیه کفار" است از همدیگر تفکیک کرد.

طالبان پاکستانی همواره اعلام کرده اند که جهاد علیه نیروهای خارجی و دولت افغانستان را "وظیفه شرعی" خود می دانند.

مطالب مرتبط