سگهای پلیس در خدمت امنیت شهرهای افغانستان

پلیس کابل با یک سگ آموزش دیده

سگ های آموزش دیده به کمک پلیس افغانستان آمده اند تا در تامین امنیت شهرهای این کشور کمک کنند.

دولت افغانستان به تازگی طرح استفاده از سگ های آموزش دیده را برای بازرسی وسایط نقلیه در کابل به اجرا گذاشته و در نظر است این طرح به زودی در دیگر شهرهای افغانستان نیز عملی شود.

پلیس کابل می گوید این سگها تا حالا موفقیت های نیز داشته اند و توانسته اند مقداری مواد انفجاری را از یک موتر (خودرو) در کابل کشف کنند.

خیابانهای کابل معمولا شاهد تراکم وسائط نقلیه و رفت و آمد آنهاست اما ماموران پلیس در تقریبا تمامی چهارراه ها وسایط "مشکوک" را بازرسی می کنند.

این شهر در گذشته بارها شاهد حملات انتحاری با استفاده از موترهای شخصی بوده است.

کشف مواد انفجاری

یکی از سگ هایی که از دو ماه پیش به یک واحد از پلیس افغان در شهر کابل پیوسته، "اکو" نام دارد که همراه با سگ دیگری به نام "بنی" در چهارراه های شهر کابل روزهای پر کاری را می گذرانند.

وظیفه "اکو" و "بنی" کمک به نیروهای پلیس افغان برای کشف مواد انفجاری از وسایط نقلیه است.

مربی "اکو" می گوید او دو هفته پیش موفق شد مقداری مواد انفجاری را از یک خودرو کشف کند.

وزارت داخله (کشور) افغانستان در حال حاضر ده واحد ویژه را در شهر کابل مستقر کرده تا با استفاده از سگ های آموزش دیده، مانع از ورود مواد منفجره برای عملیات تروریستی در این شهر شود.

ازمری بشری، سخنگوی وزارت داخله می گوید: "این واحدها در دروازه های ورودی شهر کابل و نقاط حساس این شهر مستقر شده اند تا جلو نفوذ شورشیان به کابل را بگیرند."

او می گوید: "هر موتر (خودرو) که به نظر نیروهای پلیس مشکوک بیاید، با استفاده از این سگها به صورت فنی و اصولی بازرسی می شود."

مواد مخدر

Image caption پلیس کابل با همکاری سگ آموزش دیده، یک موتر را بازرسی می کند

هر یک از این گروه ها شامل ده مامور پلیس آموزش دیده و دو قلاده سگ است که بیشتر این سگها از کشور آلمان به افغانستان آورده شده اند.

شهروندان افغان از این اقدام وزارت داخله استقبال می کنند.

حاجی فیض محمد، یک شهروند کابل می گوید: "این کار بسیار خوب است. این کار سبب می شود که خرابکاران بترسند و کمتر جرات حمله به شهرها را بکنند."

محمد رفیع، دیگر شهروند کابل هم معتقد است که: "از وقتی که این طرح به اجرا درآمده، امنیت در شهر کابل خیلی خوب شده. چندی است که ما دیگر شاهد حملات انتحاری در کابل نیستیم."

نیروهای پلیس، هر موتری را که به نظرشان مشکوک برسد، متوقف کرده و به سمت جایگاه بازرسی هدایت می کنند.

وظیفه آنها تنها یافتن مواد انفجاری که ممکن است توسط شورشیان به داخل شهر آورده شود، نیست. بلکه آنها ممور کشف مواد مخدر نیز هستند.

مقامات افغان امیدوار هستند که بتوانند این برنامه را با هدف بهبود وضعیت امنیتی، در سایر شهرهای افغانستان نیز به اجرا درآورند.