استقبال محتاطانه ایران از طرح آمریکا برای افغانستان

کنفرانس افغانستان
Image caption در کنفرانس بین المللی در باره افغانستان، نمایندگان بیش از 70 کشور جهان شرکت دارند

ایران از طرح آمریکا برای افزایش همکاری های منطقه ای جهت کمک به بهبود وضعیت افغانستان، محتاطانه حمایت کرده است.

مهدی آخوندزاده، معاون وزیر خارجه ایران، که در کنفرانس بین المللی "آینده افغانستان" در لاهه صحبت می کرد گفت ایران به مبارزه با قاچاق مواد مخدر از افغانستان و نیز کار بازسازی مدنی افغانستان کمک خواهد کرد.

ولی آقای آخوندزاده افزود که افزایش نیروهای خارجی در افغانستان موجب موفقیت نخواهد شد.

آقای آخوندزاده همچنین گفت که ایران ظرفیت باراندازهای خود در بندر چابهار را که نزدیک ترین بندر ایران به افغانستان است، افزایش میدهد تا تدارکات غیرنظامی از طریق خاک ایران به افغانستان حمل شود.

دیوید لوین، خبرنگار بی بی سی در توسعه بین المللی می گوید استقبال محتاطانه ایران در واکنش به جو تازه کاخ سفید آمریکا پس از روی کار آمدن باراک اوباماست.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا نیز گفت که به آن دسته از نفرات القاعده که خشونت را کنار گذاشته اند باید شانس آشتی و مصالحه داده شود.

خانم کلینتون پیشرفت در افعانستان را به پیشرفت در مبارزه با تروریسم در پاکستان ارتباط داد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در جلسه افتتاحییه کنفرانس از علاقه منطقه به آنچه در افغانستان می گذرد و سیاست جدید آمریکا برای همکاری های منطقه ای استقبال کرد.

این طرح هفته گذشته توسط باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اعلام شده بود.

کنفرانس بین المللی "آینده افغانستان" با حضور وزرای خارجه آمریکا، روسیه، هلند، دبیرکل سازمان ملل متحد و نمایندگان بیش از هفتاد کشور جهان، در شهر لاهه هلند تشکیل شده است.

یکی از اهداف اصلی برگزاری این کنفرانس، جلب حمایت بیشتر همسایه های افغانستان برای ایجاد ثبات در این کشور است.

این کنفرانس در شرایطی برگزار می شود که بسیاری باور دارند، افغانستان پس از فروپاشی طالبان در حملات آمریکا در سال 2001، به حد کافی پیشرفت نکرده است.

حمایت از روند جاری در افغانستان، تا کنون تنها توسط کشورهای عمدتا غربی که سربازان خود را به افغانستان فرستاده اند. به عمل آمده است و آمریکا انتظار دارد در این اجلاس، همکاری بیشتر کشورهای همسایه افغانستان از جمله ایران را در ایجاد ثبات در افغانستان جلب کند.

مطالب مرتبط