نشریات کابل: سه شنبه ۱۱ حمل

نشست جهانی هاگ در مورد افغانستان و رای دادگاه عالی افغانستان در مورد ادامه کار رییس جمهور کرزی تا برگزاری انتخابات، از مسایل مهم مطرح در نشریات چاپ امروز کابل است.

روزنامه انیس نشست جهانی هالند در مورد افغانستان را برجسته کرده و نوشته این نشست درست زمانی برگزار می شود که دولت آمریکا استراتژی تازه خود را در مورد افغانستان و پاکستان ارایه کرده است.

انیس به این باور است که در نشست هالند، بر مبارزه با تروریسم به عنوان یک چالش منطقه ای بحث می شود و به نقش کشورهای همسایه افغانستان در این مبارزه تاکید بیشتر خواهد شد.

روزنامه هشت صبح در مورد انتظارات از نشست هالند مطلبی چاپ کرده و نوشته نگاه به سرچشمه های اصلی تروریسم به عنوان هدف اصلی این نشست می تواند برای مردم افغانستان دلگرم کننده باشد.

در همین حال، هشت صبح امیدوار است که در کنفرانس هالند در مورد حکومت داری بهتر، اشتغال زایی و تقویت نهادهای مدنی افغانستان نیز توافقاتی صورت گیرد.

روزنامه چراغ بحث اصلی خود را به استراتژی تازه آمریکا و به ویژه تشکیل "گروه تماس" برای رفع بحران امنیتی افغانستان و پاکستان اختصاص داده است.

در استراتژی تازه آمریکا از تشکیل گروهی موسوم به "گروه تماس" یادآوری شده که موظف به یافتن راه حل های منطقه ای برای مشکل افغانستان خواهد بود.

به نوشته این روزنامه، این گروه که متشکل از نمایندگان جامعه جهانی خواهند بود، می تواند در نزدیک کردن دیدگاه های منطقه ای در رابطه به مبارزه با تروریسم و بنیادگرایی مفید واقع شود.

روزنامه افغانستان ادامه کار رییس جمهور کرزی را پس از جوزای سال روان، "سوءاستفاده از قدرت" تعبیر کرده و نوشته است بعید نیست که با توجه به احتمال نامزد شدن آقای کرزی در انتخابات ریاست جمهوری، او از این موقعیت به نفع خود استفاده کند.

این روزنامه همچنین می نویسد که افغانستان تجربه تلخ حاکمیت های استبدادی را دارد و ممکن است هنوز عده ای تلاش کنند که با استفاده از زور، در قدرت باقی بمانند.

روزنامه راه نجات اما اعلامیه دادگاه عالی افغانستان را در مورد ادامه کار آقای کرزی تا برگزاری انتخابات، به مصلحت افغانستان دانسته و نوشته که دادگاه عالی با این اعلامیه "منافع علیای" افغانستان را مد نظر داشته است.

روزنامه راه نجات در ادامه مطلب می نویسد که برای رفع خلاء قدرت در افغانستان هیچ گونه راه قانونی در نظر گرفته نشده است.

روزنامه اراده اعلامیه دادگاه عالی را تنها یک "توجیه قانونی" برای مشکل خلاء قدرت در افغانستان دانسته و نوشته این اعلامیه نمی تواند از نظر قانونی ادامه کار رییس جمهور را ضمانت کند.

روزنامه دولتی اصلاح نیز به همین موضوع پرداخته و از تمام شهروندان افغانستان خواسته است تا از این اعلامیه حمایت کنند.

به نظر نویسنده اصلاح، اعلامیه دادگاه عالی افغانستان با روح قانون اساسی و احکام فقه اسلامی برابر است و می تواند در این مرحله حساس، بحران خلاء قدرت در افغانستان را رفع کند.

مطالب مرتبط