آمریکا از تصمیم دادگاه عالی افغانستان حمایت کرد

حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان
Image caption رای دادگاه عالی افغانستان به آقای کرزی فرصت داد سه ماه بیشتر رییس جمهور باشد

وزارت خارجه آمریکا از تصمیم دادگاه عالی افغانستان در مورد ادامه کار رییس جمهور کرزی تا برگزاری انتخابات افغانستان حمایت کرده است.

در اعلامیه ای که از سوی معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا منتشر شده، آمده است که "تمدید دوره کار حکومت افغانستان (تا برگزاری انتخابات) در شرایط حساس کنونی امر حیاتی است و به تامین ثبات (در افغانستان) کمک می کند."

دادگاه عالی افغانستان اخیرا با انتشار اعلامیه ای گفت که برای جلوگیری از بوجود آمدن خلاء قدرت در افغانستان، دوره کار آقای کرزی تا سه ماه دیگر تمدید شود.

براساس قانون اساسی افغانستان، دوره کار آقای کرزی به عنوان رییس جمهور، در اول ماه جوزا/خرداد سال جاری خورشیدی تکمیل می شود. اما به دلیل تاخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و نگرانی از بوجود آمدن خلاء قدرت تا برگزاری انتخابات، آقای کرزی سه ماه بیشتر رییس جمهور خواهد ماند.

این اعلامیه دادگاه عالی افغانستان با انتقاد رقبای سیاسی آقای کرزی مواجه شده و آنها آن را "فاقد اعتبار" خواندند.

'انتخابات آزاد و منصفانه'

اعلامیه وزارت خارجه آمریکا که از سوی دفتر ریاست جمهوری افغانستان در اختیار رسانه ها قرار گرفته، از مردم افغانستان تقاضا کرده که رای دادگاه عالی افغانستان را بپذیرند.

در این اعلامیه آمده است: "ایالات متحده آمریکا از حکومت افغانستان و شرکای بین المللی اش می خواهد تا تمامی تلاشهای ممکن را برای فراهم کردن شرایط مناسب برای برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه، طوری که خواستهای مردم افغانستان در آن بازتاب یابد، انجام دهند."

اعلامیه افزوده است: "دولت آمریکا از تمامی افغانها می خواهد تا از حکم دادگاه عالی کشورشان حمایت کرده و به جای زیر سوال بردن موقف حکومت، بیشتر به برگزاری انتخابات در بیست و نهم اسد/مرداد تمرکز کنند."

در اعلامیه وزارت خارجه آمریکا همچنین تاکید شده که آن کشور در مورد نامزدهای انتخابات افغانستان، موضع بی طرفانه دارد و هیچ یک از این افراد را حمایت و یا رد نخواهد کرد.

قرار است ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ماه ثور/اردیبهشت آغاز شود. شماری از وزرای پیشین کابینه کرزی و برخی از فعالان سیاسی، تمایل خود را برای حضور در مبارزات انتخاباتی ابراز کرده اند.

انتظار می رود، حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان نیز یکی از نامزدهای انتخابات باشد.

اما جنجالها در مورد تعیین تاریخ انتخابات که در ماه های گذشته اوج گرفت، نگرانی های جدی را در مورد چگونگی برگزاری این انتخابات بوجود آورده است.

مطالب مرتبط