01:43 گرينويچ - سه شنبه 31 مارس 2009 - 11 فروردین 1388

دیدگاه های 'مشترک' ایران و آمریکا در لاهه

اوباما

دولت اوباما خواهان همکاری استراتژیکی با ایران در مورد افغانستان است

مقام های آمریکایی امیدوارند که نشست امروز لاهه با عنوان آینده افغانستان، بتواند به تعامل سازنده با ایران منجر شود.

ریچارد هولبروک، نماینده آمریکا در امور افغانستان و پاکستان، هم تصمیم ایران برای شرکت در این کنفرانس را یک گام به جلو توصیف کرده است.

احمد زیدآبادی، کارشناس امور ایران به بخش فارسی بی بی سی می گوید: "در واقع اهمیت شرکت ایران در کنفرانس لاهه بهانه ای برای نوعی تجدید رابطه یا آغاز فصل جدیدی در تعامل با دولت آمریکاست."

او می گوید: "اگر کنفرانس لاهه بتواند زمینه های نوعی تعامل را ایجاد کند به نظر می رسد که راه تعامل دو کشور در مورد سایر حوزه های اختلافی که بین دو کشور مطرح است باز شود."

اعضای سازمان همکاری شانگهای شامل روسیه، چین و جمهوری های شوروی سابق جمعه گذشته کنفرانسی در باره افغانستان ترتیب دادند که مقامات ایران و آمریکا هم در آن شرکت داشتند.

امین ترزی، کارشناس امور افغانستان به بخش فارسی بی بی سی گفته است: "افغانستان موضوعی است که آمریکا و ایران در این مورد دارای دیدگاه مشترک هستند . هر دو می خواهند با مواد مخدر مبارزه کنند و هر دو می خواهند افغانستان آرام و باثبات باشد."

گزارش رادیویی فرج بال افکن

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


به باور او: "سایر مشکلات آمریکا و ایران خارج از دستور کار کنفرانس لاهه است، اما موضع افغانستان موضوعی است که این دو کشور نود درصد در آن هم نظر هستند."

اما دولت ایران در افغانستان چه نقشی می تواند ایفا کند؟

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، گفته است که ایران می تواند نقش مهمی در مقابله با گروه های به گفته وی تندروی اسلامی در این کشور ایفا کند.

احمد زیدآبادی می گوید، به هر حال طالبان به عنوان یک گروه تندرو، پیش از آن که اساسا تهدید های خودشان را علیه آمریکا عملی کنند، تهدیدی علیه ایران هم بودند."

وی می گوید: "طالبان وقتی مزار شریف را تصرف کردند، دیپلمات ها و خبرنگار ایرانی را کشتند و به هر حال آن ها تا موقعی که بر افغانستان حاکم بودند از سوی دولت جمهوری اسلامی به عنوان تهدید تلقی می شدند و حتی در دوره ای فرماندهان سپاه پاسداران بحث جنگ با آن ها را مطرح می کردند."

دو هفته پیش سفیر ایران در مقر اتحادیه اروپا واقع در بروکسل برای اولین بار پس از 30 سال با مقام های پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) گفتگو کرد.

ژنرال جان گراداک، فرمانده نظامی ارشد ناتو، گفته است که اعضای ناتو می توانند برای رساندن تدارکات نیروهای خود در افغانستان از طریق ایران با مقامات این کشور وارد مذاکره شوند.

علی رضا حقیقی، کارشناس امور سیاسی ایران، می گوید: "واقعیت این است که آمریکایی ها بیش از گذشته به کمک ایران احتیاج دارند و علتش هم این است که به خوبی درک کرده اند پاکستان نه تنها متحد جدی در این مبارزه نیست بلکه وضعیت شکننده پاکستان خودش دل مشغولی اساسی برای آمریکایی هاست."

او می گوید: "بنابراین آمریکا برای مسایل لجستیکی خود و برای مبارزه عملیاتی با طالبان و همچنین برای این نوع بینشی که به هر حال جناح های در حقیقت دارای گرایشات سنتی در منطقه ایجاد کرده اند ایستادگی می کند."

آقای حقیقی معتقد است: "در مجموع ایران می تواند به آمریکا در این زمینه ها کمک کند و بعد از چند مرحه اگر ایران احساس کند که دولت آقای اوباما برخلاف دولت آقای بوش تحت نفوذ نومحافظه کاران نیست، این دو کشور وارد مرحله جدیدی از مذاکرات خواهند شد و به هر حال از حالت خصومت و در حقیقت دشمنی علیه همدیگر خارج می شوند."

دنیس مک دونا، معاون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا، گفته است که درآمد ناشی از تجارت خشخاش و قاچاق هروئین، افراط گرایان به خصوص در جنوب افغانستان را تامین می کند.

به گفته مقام های مبارزه با مواد مخدر ایران سالانه 2500 تن مواد مخدر از طریق مرزهای این کشور با افغانستان از ایران عبور می کند.

احمد زید آبادی به بخش فارسی بی بی سی می گوید: " ناامنی و خلاء قدرت و یا حضور گروه های شورشی و یا افراط گرایانه در بخش هایی از افغانستان زمینه کشت وسیع مواد مخدر و قاچاق آن به ایران و از طریق ایران به کشورهای دیگر را فراهم می کند و این هم تهدیدی برای ایران است."

به گفته او، امنیت افغانستان و حضور یک دولت باثبات در آنجا که هم با آمریکا روابط مناسب داشته باشد و هم امنیت مرزهای ایران را تامین کند، زمینه ای است که آمریکا و ایران می توانند در باره آن گفتگو کنند.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، پس از ابراز تمایل مقام های آمریکا برای شرکت ایران در کنفرانس لاهه گفت، آمریکا باید قبول کند که طی هفت سال گذشته سیاست های اشتباهی را در افغانستان دنبال کرده است.

در همین رابطه، علی رضا حقیقی می گوید: "با توجه به نفوذ نیروهای نو محافظه کار در دولت قبلی آمریکا و برخلاف اقدامات ایران که مثبت و سازنده بود، دولت بوش ایران را محور شرارت نامید و همان سبب شد که یک نوع رادیکالیزم جدید در ایران به میدان بیاید که به نظر من دولت آقای احمدی نژاد هم محصول همان رادیکالیزم است."

وی می گوید: "آقای اوباما روش دیگری را اتخاذ کرده است و ایرانی های هم این را متوجه شده اند. آن بدبینی که باعث شده که ایران با احتیاط در کنفرانس افغانستان در لاهه شرکت کند محصول همان تجربه دوره آقای بوش است."

کارشناسان می گویند که دولت سابق آمریکا در گذشته مانع از فعالیت اقتصادی شرکت های ایرانی در افغانستان بوده است، اما به نظر می رسد که دولت آقای اوباما این فرصت را به ایران بدهد که این کشور سهم اقتصادی بیشتری در نتیجه مشارکت در بازسازی افغانستان بر عهده بگیرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.