کرزی و زرداری در آنکارا گفتگو کردند

زرداری، گل، کرزی

رهبران افغانستان و پاکستان در نشستی به میزبانی ترکیه متعهد شدند در مبارزه با القاعده و طالبان همکاری نزدیک تری داشته باشند.

نشست یک روزه حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان و آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان به میزبانی عبدالله گل، رئیس جمهوری ترکیه و با حضور فرماندهان عالی رتبه نظامی و مقامات ارشد امنیتی و اطلاعاتی دو کشور بزگزار شد.

دولت افغانستان همسایه جنوبی خود پاکستان را متهم می کند که به قدر کافی برای جلوگیری از عبور شورشیان از مرز مشترک بین دو کشور تلاش نکرده، اما روابط دو طرف پس از روی کار آمدن دولت آصف علی زرداری بهبود یافته است.

این سومین ملاقات رهبران پاکستان و افغانستان به میانجیگری ترکیه است. نخستین این ملاقات ها میان آقای کرزی و ژنرال پرویز مشرف رئیس جمهوری پیشین پاکستان برگزار شد.

در بیانیه مشترکی که پس از پایان نشست منتشر شد آمده است که وزرای خارجه، مقامات نظامی و اطلاعاتی افغانستان، پاکستان و ترکیه سالی یک بار برای توسعه همکاری ها ملاقات خواهند داشت.

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان هم گفته است: "ما می توانیم با هم برای امنیت و ثبات منطقه همکاری کنیم".

او گفت: "گمان نمی کنم ملاقات هایی با این ماهیت هیچ وقت و هیچ جا اتفاق افتاده باشد".

دیدار روسای جمهوری افغانستان و پاکستان یک روز پس از آن برگزار شد که نمایندگان بیش از هفتاد کشور جهان در اجلاسی بین المللی در لاهه تعهد کردند که برای بازسازی افغانستان تلاش بیشتری به خرج دهند.

آقای زرداری و دولت پاکستان هنوز نتوانسته اند آمریکایی ها را متقاعد کنند که نهادهای اطلاعاتی پاکستان از گروه های تندرو اسلام گرا که در افغانستان فعالیت مسلحانه دارند حمایت نمی کند.

روسای جمهور افغانستان و پاکستان، در اجلاس ماه دسامبر گذشته در ترکیه، برای مبارزه با گروه های شبه نظامی که در امتداد مرزهای دو کشور فعالیت دارند، به توافق مشترکی دست یافتند.

باور بر این است که مرزهای طولانی میان دو کشور افغانستان و پاکستان، پناهگاه های امنی برای شورشیان مربوط به القاعده و طالبان است.

آمریکا می گوید شبه نظامیان مسلح از این مناطق برای حمله به نیروهای ائتلاف بین المللی در افغانستان استفاده می کنند.

مطالب مرتبط