روسای جمهور افغانستان و پاکستان دیدار می کنند

حامد کرزی، عبدالله گل، آصف علی زرداری

قرار است حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، با آصف علی زرداری، همتای پاکستانی خود، دیدار و در مورد راه های مبارزه با افراطگرایی در دو کشور گفتگو کند.

این دیدار قرار است در آنکارا، پایتخت ترکیه، و به میزبانی عبدالله گل، رییس جمهور این کشور برگزار شود.

مقامات افغانستان در مواردی گفته اند که عملیات شورشیان و حملات تروریستی در خاک این کشور در پاکستان طراحی می شود در حالیکه برخی مقامات پاکستانی شرایط داخلی افغانستان را عامل نا امنی در این کشور دانسته بودند.

روابط میان دو کشور از زمان کناره گیری پرویز مشرف، رئیس جمهوری سابق، و آغاز به کار آصف علی زرداری بهبود یافته و به اعتقاد ناظران، میانجیگری ترکیه به گسترش این روابط کمک خواهد کرد.

خبر دیدار روسای جمهوری افغانستان و پاکستان یک روز پس از آن انتشار می یابد که نمایندگان هفتاد کشور جهان در نشست بین المللی در لاهه، هالند تعهد کردند که برای بازسازی افغانستان تلاش بیشتری به خرج خواهند داد.

با این حال، آقای زرداری و دولت پاکستان هنوز نتوانسته اند آمریکاییان را متقاعد کنند که برخی از نهادهای اطلاعاتی پاکستان از گروه های تندرو اسلام گرا که در افغانستان فعالیت مسلحانه دارند حمایت نمی کنند.

آمریکا خواستار همکاری بیشتر منطقه ای برای کمک به افغانستان است و هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا گفته است که ایران نیز به این درخواست جواب امیدوار کننده داده است.

پیش از این گزارش شده بود که مهدی آخوندزاده، معاون وزارت امور خارجه و سرپرست هیات اعزامی ایران به کنفرانس لاهه، با ریچارد هولبروک، فرستاده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان دیدار کرده و آمادگی خود را برای همکاری در زمینه بهبود شرایط امنیتی افغانستان و مبارزه با قاچاق مواد مخدر ابراز داشته است.

با اینهمه، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - به نقل از آقای آخوندزاده این خبر را تکذیب کرده است.

روسای جمهور افغانستان و پاکستان، در اجلاس ماه دسامبر گذشته در ترکیه، برای مبارزه با گروه های شبه نظامی که در امتداد مرزهای دو کشور فعالیت دارند، به توافق مشترکی دست یافتند.

باور بر این است که مرزهای طولانی میان دو کشور افغانستان و پاکستان، پناهگاه های امنی برای شورشیان مربوط به القاعده و طالبان هست.

آمریکا می گوید شبه نظامیان مسلح از این مناطق برای حمله به نیروهای ائتلاف بین المللی در افغانستان استفاده می کنند.

مطالب مرتبط