تلفات و خسارات بارندگی در غرب افغانستان

خسارات ناشی از سیلاب در هرات

مقامات محلی در هرات در غرب افغانستان می گویند در اثر بارش باران و جاری شدن سیل در بخشهای این ولایت حدود چهارصد خانه تخریب شده و در نتیجه آن، حداقل یک نفر کشته شده است.

مقامات همچنین گفته اند که در این حوادث، دو نفر دیگر زخمی شده اند و حدود صد راس گوسفند نیز در اثر جاری شدن سیل در این ولایت از بین رفته است.

احمد یوسف نورستانی، والی هرات، که در یک نشست خبری سخن می گفت این بارندگی و سیل را بی سابقه خواند و گفت: "بارندگی در روزهای گذشته، شماری از ولسوالی های هرات را خسارتمند کرد که در این میان ولسوالی کهسان با تخریب شدن حدود ۳۵۰ خانه، بیشترین خسارت را دیده است."

به گفته والی هرات، پنجاه خانه و صدها جریب زمین کشاورزی نیز در ولسوالی انجیل آسیب دیده است.

گزارش هایی از خسارات مالی سیل در ولسوالی های رباط سنگی در شمال و اوبه در شرق هرات نیز منشتر شده است.

والی هرات از اعزام هیات های از ادارات مختلف دولتی به منظور بررسی بیشتر میزان خسارات در اثر این بارندگی به ولسوالی کهسان که بیشترین خسارت را دیده نیز خبر داد.

کمک رسانی

ادارات مختلف دولتی در هرات به دستور والی این ولایت بسیج شده اند تا به آسیب دیدگان این سیل کمک کنند.

Image caption خسارات ناشی از سیلاب در هرات

مقامات می گویند کمک های فوری شامل دارو، مواد غذایی، پوشاک، خیمه و دیگر مواد ضروری اولیه به مناطق آسیب دیده به ویژه ولسوالی کهسان است که در میان آسیب دیدگان توزیع شده است.

مقامات می گویند کمکهای صورت گرفته به آسیب دیدگان کافی نیست و قرار است از دولت مرکزی نیز تقاضای کمک بیشتر صورت گیرد.

والی هرات از تشکیل و اعزام هیاتی متشکل از مهندسان و متخصصان، به منظور بررسی علت جاری شدن سیل و وارد شدن خسارات به مردم ولسوالی کهسان، به این ولسوالی خبر داد و تعهد کرد که جلو جاری شدن سیل در آینده در این منطقه را خواهد گرفت.

مناطق مختلفی در ولایت هرات در گذشته نیز بارها شاهد جاری شدن سیل بوده است و مقامات هر بار پس از جاری شدن سیل و وارد شدن خسارات به مردم این مناطق قول داده بودند تا جلو چنین حوادثی را بگیرند.

بارش باران از سویی خوشحالی کشاروزان افغان را که سالها است از خشکسالی رنج می برند در پی دارد، اما عدم تنظیم درست آب در این کشور باعث جاری شدن سیل و وارد آمدن خسارات جانی و مالی به مردم به ویژه کشاورزان در مناطق مختلف این کشور می شود.

مطالب مرتبط