بیست شورشی افغان و سرباز ناتو کشته شدند

طالبان، عکس از آرشیو
Image caption شورشیان در مناطق جنوبی افغانستان فعالند و هر از گاهی دست به اقدامات مسلحانه می زنند

بر اساس گزارشها، ۲۰ شورشی و یک سرباز ناتو در جنوب افغانستان کشته شده اند و همچنین هشت شورشی دیگر در لوگر و خوست بازداشت شده اند.

نیروهای ائتلاف بین المللی در افغانستان در خبرنامه ای گفته اند که در عملیاتی مشترک با نیروهای امنیتی افغان در ولسوالی کجکی ولایت آشوب زده هلمند در جنوب افغانستان ۲۰ شورشی را کشته اند.

بر اساس این خبرنامه، زمانی که سربازان گشت مشترک ائتلاف و افغان هدف کمین شورشیان قرار گرفتند، به آتشباری متقابل پرداختند و با پشتیبانی هوایی مواضع شورشیان را هدف قرار دادند.

به گفته نیروهای ائتلاف در این عملیات به غیرنظامیان آسیبی نرسیده است.

گروه طالبان تا حال در این مورد اظهار نظری نکرده اند.

بر اساس خبرنامه نیروهای ائتلاف که تازه منتشر شده، این عملیات روز گذشته (جمعه، ۱۴ حمل/فروردین) به اجرا گذاشته شد.

از سوی دیگر نیروهای پیمان اتلانتیک شمالی، ناتو، در افغانستان می گویند یک سرباز آنان در جنوب افغانستان کشته شده است.

بر اساس خبرنامه ای که فرماندهی نیروهای ناتو در افغانستان منتشر کرده است، این سرباز در اثر زخمی در زمان انفجار یک بمب کارگذاری شده در کنار جاده به بدن او رسیده بود جان داد.

ناتو هویت، ملیت این سرباز و همچنین محل دقیق این انفجار را مشخص نکرده است.

نیروهای ائتلاف همچنین در یک خبرنامه دیگر خود گفته اند که یک فرمانده شورشیان طالبان را در ولایت خوست، در جنوب شرق افغانستان بازداشت کرده اند.

این نیروها گفته اند که فرمانده بازداشت شده طالبان در سازمان دهی بمبگذاریهای انتحاری و کنار جاده ای در ولایت خوست دست داشته است.

در خبرنامه نیروهای ائتلاف نام این فرمانده ذکر نشده اما افزوده شده است که این فرمانده در سازمان دهی حملات شورشیان علیه پلیس و نیروهای ائتلاف دست داشته است. نیروهای ائتلاف می گویند یک مدرسه نیز به دستور همین فرمانده به آتش کشیده شده است.

این نیروهای می گویند همراه با این فرمانده سه شورشی دیگر نیز بازداشت شده اند. به گفته نیروهای ائتلاف این شورشیان از یک خانه مسکونی در دره "لغاره" ولایت خوست بازداشت شدند.

این نیروها همچنین در یک خبرنامه دیگر خود از بازداشت چهار شورشی دیگر در ولایت لوگر در جنوب کابل خبر داده اند.

به گفته نیروهای ائتلاف، این شورشیان وابسته به گروه جلال الدین حقانی، یکی از فرماندهان شورشیان مسلح مخالف دولت هستند.

مطالب مرتبط