احدی: در ثبت نام رای دهندگان افغان تقلب شده است

انوارالحق احدی
Image caption آقای احدی می گوید شواهدی به دست دارد که نشان می دهد در روند ثبت نام رای دهندگان جعل شده و بیشتر به نام زنان کارت صادر شده است

انوارالحق احدی وزیر پیشین دارایی و یکی از نامزدان ریاست جمهوری افغانستان، کمیسیون انتخابات را به جعل و تقلب در روند ثبت نام رای دهندگان متهم کرده است.

آقای احدی در گفتگویی ویژه با بی بی سی گفته است که کمیسیون برگزاری انتخابات افغانستان با استفاده از نفوذ دولتی در برخی محلات افرادی را ثبت نام کرده است که واجد شرایط رای دهی نیستند.

آقای احدی می گوید شواهد و اسنادی در اختیار دارد که نشان می دهند کمیسیون برگزاری انتخابات با استفاده از نفوذ مقامات محلی برای افرادی کارت شرکت در انتخابات آینده را توزیع کرده است که واجد شرایط رای دهی نیستند.

به همین دلیل آقای احدی می گوید که شمار ثبت نام شدگان در انتخابات سال روان به شانزده میلیون نفر واجد شرایط رای دهی افزایش یافته است.

وی نسبت به واقعی بودن این رقم ابراز تردید کرده است.

آقای احدی گفت: "همین حالا گزارشهایی است که در ثبت نام رای دهندگان بسیار جعل شده است. کمیسیون انتخابات می گوید که بیشتر از ۱۶ میلیون نفر کارت شناسایی رای دهنده گرفته اند، در حالی که تا حال معلوم نیست که کل نفوس کشور به ۳۰ میلیون می رسد یا نه. لا اقل ۵۰ درصد نفوس حق رای ندارند، به دلیل این که سن آنها از ۱۸ کمتر می باشد. پس ۱۶ میلیون نفر چطور می توانند کارت رای داشته باشند؟"

او افزود: "من گزارشهایی از جاهای مختلف دارم که ماموران حکومت در این کار (ثبت نام رای دهندگان) به طور واضح مداخله کرده اند و کارت های جعلی، خصوصاً به نام زنها ساخته شده است. من این موضوعها را با کمیسیون انتخابات مطرح می کنم."

تکذیب کمیسیون انتخابات

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در این خصوص از اعمال نفوذ فرد مشخصی سخن نمی گوید اما تلویحا دولت کنونی را به تلاش برای تاثیرگذاری بر نحوه رای گیری متهم می کند.

درمقابل، کمیسیون برگزاری انتخابات با رد این ادعا می گوید که اگر نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان چنین اسنادی را در اختیار داشته باشند می توانند این کمسیون را در جریان قرار دهند.

نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون برگزاری انتخابات دلیل افزایش شمار ثبت شدگان را گرفتن دو یا بیشتر کارت شرکت در انتخابات به وسیله یک نفر می خواند که این موضوع نیز به سادگی در جریان بررسی های کمیسیون قابل تشخیص است. به گفته آقای نور هر کسی که بیشتر از یک کارت داشته باشد، کارت دیگرش غیرقابل استفاده خواهد شد.

آقای نور گفت: "من این مساله را کاملاً رد می کنم. اگر کدام مشکلی کدام حزبی داشته باشد می تواند با کمیسیون مستقل انتخابات مستقیماً تماس بگیرند. این جا اداره ارتباط خارجه داریم، تمام احزاب با ما ارتباط نزدیک دارند- البته ما با آنها ارتباطات کاری داریم."

سخنگوی کمیسیون انتخابات افزود: "اگر احیاناً کدام تخطی صورت گرفته باشد و ایشان (آقای احدی) ثبوتی داشته باشند می شود که به خود کمیسیون مستقل انتخابات تشریف بیاورند و ثبوت خود را پیشکش کنند."

با آن که هنوز مبارزات انتخاباتی افغانستان رسماً آغاز نشده، ولی از همین حالا برخی نامزدان احتمالی انتخابات آینده ریاست جمهوری فعالیتهای خود را با باز کردن دفاتر و محل های ویژه دید و بازدید ها با مردم و طرفدارانشان شروع کرده اند و طبیعی است که بحثهایی از این دست در روز های آینده بازار گرم تری خواهند یافت.

موضوع تقلب در روند برگزاری انتخابات در افغانستان چیز تازه ای نیست و بسیاری از نامزدان دور اول انتخابات ریاست جمهوری این کشور در پنج سال پیش نیز این گونه ادعا ها را مطرح کرده بودند.

در عین حال انورالحق احدی ظاهرا نخستین نامزد انتخابات ریاست جمهوری است که کمیسیون برگزاری انتخابات را به تقلب در ثبت نام رای دهندگان متهم می کند.

مطالب مرتبط