نگرانی نهادهای بشردوستانه از افزایش حضور ناتو در افغانستان

تلفات غیرنظامی
Image caption تلفات غیرنظامی باعث کاهش حمایت از ائتلاف می شود

سازمان های بشردوستانه بین المللی نسبت به احتمال افزایش تلفات غیرنظامی در افغانستان ابراز نگرانی کرده اند.

در آستانه برگزاری اجلاس سران کشورهای عضو سازمان پیمان اتلانتیک شمالی - ناتو - در روز جمعه، 3 آوریل (14 فروردین)، چند سازمان بشردوستانه از جمله آکسفام و اکشین اید گفته اند که ممکن است اعزام واحدهای نظامی بیشتر به افغانستان و افزایش عملیات نظامی آنان علیه شورشیان باعث شود شهروندان غیرنظامی این کشور در معرض آسیب بیشتری قرار گیرند.

در گزارش مشترک یازده سازمان بشردوستانه که با عنوان "گرفتار در میانه جنگ" انتشار یافته آمده است که احتمال می رود اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان به تشدید درگیری و گرفتار آمدن تعداد بیشتری از غیرنظامیان در صحنه نبرد و افزایش تلفات آنان منجر شود.

سازمان های بشردوستانه از واحدهای نظامی عضو ناتو در افغانستان خواسته اند تا در جریان عملیات خود، چه هوایی و چه زمینی، هر آنچه را که در توان دارند برای کاستن از شمار قربانیان غیرنظامی به کار گیرند.

این گزارش می افزاید که سال گذشته، با وجود اقداماتی که برای کاهش تلفات غیرنظامی به اجرا گذاشته شد و درخواست های مکرر برای توجه بیشتر به این موضوع در عملیات نظامی، تعداد قابل توجهی از شهروندان غیرنظامی افغانستان در جریان جنگ جان خود را از دست دادند و به اموال و دارایی های شهروندان آسیب رسید.

به گفته این سازمان ها، افزایش شمار تلفات غیرنظامی باعث ایجاد ترس و نارضایی در میان افغان ها شده و می تواند به تدریج حمایت آنان از حضور نیروهای ائتلاف بین المللی را متزلزل سازد.

سازمان های بشردوستانه خواسته اند نحوه کنونی رسیدگی به موارد آسیب به غیرنظامیان در اثر عملیات نظامی تغییر یابد و در چنین مواردی، به سرعت تحقیقاتی شفاف و همه جانبه به جریان افتد.

قربانیان غیرنظامی

با تشدید فعالیت شورشیان مسلح مخالف دولت در افغانستان و گسترش عملیات نیروهای ائتلاف برای مقابله با آنان، آمار تلفات غیرنظامی در این کشور رو به افزایش بوده است.

Image caption بیشتر تلفات غیرنظامیان ناشی از عملیات شورشیان بوده است

سال گذشته میلادی پر تلفات ترین سال از زمان حمله ائتلاف بین المللی به افغانستان در اواخر سال 2001 و سقوط رژیم طالبان در آن کشور گزارش شده است.

در مورد شمار تلفات غیرنظامیان در جریان عملیات بین نیروهای ائتلاف و شورشیان مسلح آمار متفاوتی انتشار یافته اما براساس گزارش های سازمان ملل، در سال گذشته بیش از دو هزار غیرنظامی در جنگ افغانستان کشته شدند.

اکثر تلفات غرنظامی جنگ افغانستان ناشی از اقدامات شورشیان وابسته به طالبان، شامل حمله به افراد غیرنظامی، بمب گذاری و عملیات انتحاری بوده است اما گزارش های متعددی نیز از کشته شدن شهروندان غیرنظامی در نتیجه اشتباه در حملات نیروهای ائتلاف نیز انتشار یافته است هر چند در مواردی، این نیروها آمار انتشار یافته را مورد تردید قرار داده اند.

نیروهای ائتلاف همچنین شورشیان طالبان را متهم کرده اند که با مخفی شدن در میان شهروندان غیر نظامی، از آنان به عنوان سپر انسانی در برایر حملات نظامی بهره برداری کرده و جان آنان را به مخاطره می اندازند.

تلفات غیرنظامی عملیات ناتو در مواردی ناخرسندی و انتقاد مقامات دولت افغانستان، از جمله رئیس جمهوری این کشور را به دنبال داشته که خواستار توجه بیشتر به امنیت شهروندان عادی در اجرای این عملیات شده است.

گزارش سازمان های بشردوستانه در حالی انتشار می یابد که دولت آمریکا اعلام کرده است که در نظر دارد شمار بیشتری از نظامیان خود را به افغانستان اعزام دارد و از سایر کشورهای عضو ناتو نیز خواسته است حضور نظامی خود را در افغانستان تقویت کنند.

مطالب مرتبط