تردید دبیر کل ناتو درباره تقویت نیروها در افغانستان

یاب د هوپ شفر
Image caption دبیر کل ناتو گفت در افغانستان قانونی وضع می شود که ناقض حقوق بشر است

یاپ د هوپ شفر، دبیر کل سازمان ناتو، ابراز تردید کرده است که بتوان کشورها را ترغیب کرد تا نیروی بیشتری به افغانستان اعزام دارند.

آقای شفر که با بی بی سی صحبت می کرد دلیل این تردید را امضای قانونی توسط حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان دانست که به گفته او نقض جدی حقوق بشر است.

دبیر کل سازمان ناتو از قانون اجتماعی جدید افغانستان که به گفته او تجاوز جنسی به زن توسط همسرش را مجاز می داند، به شدت انتقاد کرد و گفت او نمی تواند این موضوع را توجیه کند که سربازان در افغانستان برای دفاع از ارزش های جهانی کشته شوند ولی در همین حال در افغانستان قوانینی وضع شود که یک چنین حقوقی را نقض می کند.

یاپ د هوپ شفر ،گفت این موضوع موجب نگرانی زیاد وی شده است.

قانونی که آقای شفر به آن اشاره می کند قانون "احوال شخصیه شعیان" در افغانستان است که اخیرا حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور، آن را امضا کرده است و انتقادهای گسترده فعالان حقوق بشر را به دنبال داشته است.

قانون "احوال شخصیه اهل تشیع" که در ماه فوریه گذشته در پارلمان افغانستان تصویب شد و اکنون به امضای حامد کرزی رسیده، به مسایلی مانند ارث، سن ازدواج و روابط زناشویی می پردازد.

یکی از ماده های این قانون به مردان حق داده تا مانع بیرون رفتن زنان از خانه شوند و ماده دیگر نیز زنان را مکلف کرده تا خواسته های "جنسی" شوهرانشان را بر آورده کنند.

فعالان حقوق زنان می گویند این قانون - که هنوز جنبه اجرایی نیافته - آزادی های زنان را سلب کرده و زمینه را برای نقض حقوق زنان هموار خواهد کرد.

برخی از اعضای پارلمان افغانستان نیز می گویند در تصویب این قانون در مجلس نمایندگان، "بیش از حد عجله" شد و حتی مواد این قانون در زمان تصویب، با صدای بلند خوانده نشد.

با این حال، برخی از اعضای پارلمان افغانستان تلاش کردند تغییراتی را در این قانون وارد کنند.

یکی از این تغییرات، بالا بردن سن ازدواج برای دختران، از ۹ سال به شانزده سال بود. مورد دیگر سن حضانت دختران توسط مادر بود که در قانون هفت سال و برای پسران دو سال تعیین شده بود ولی به ترتیب به ۹ سال و هفت سال تغییر یافت.

این قانون عمدتا در مورد شیعیان افغانستان که براساس برخی آمار حدود نوزده درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند، قابل اجرا خواهد بود.

اما نگرانی هایی نیز وجود دارد که ممکن است این قانون تعمیم بیشتری یابد.

مطالب مرتبط