مشکلات برنامه مین روبی در افغانستان

قربانی مین
Image caption در افغانستان ماهانه شصت تا صد تن در انفجار مین ها قربانی می شوند

سازمانهای فعال در عرصه مین روبی در افغانستان می گویند به دلیل کمبود منابع مالی فعالیتهای خود در این کشور کاهش داده و هزاران کارمند خود را از کار اخراج خواهند کرد.

افغانستان از کشورهایی است که در آن هنوز هم مین ها باعث مرگ و معلولیت افراد زیادی می شود.

بر اساس آمار سازمان ملل، نزدیک به چهار میلیون تن در این کشور در مناطق مین روبی نشده به سر می برند.

سازمان ملل متحد می گوید تنها در نیمه دوم سال گذشته میلادی بیشتر از ۴۲ هزار مین ضد نفر و ۵۰۰ مین ضد تانک و بیش از یک میلیون از مهمات منفجر نشده در این کشور از بین برده شد.

این آمار نشانه ای از گستردگی موجودیت مین و مهمات منفجر نشده در خاک افغانستان است که تهدیدی جدی علیه جان انسانها شمرده می شود.

محمد شهاب حکیمی، رئیس سازمان مین روبی (ام دی سی) می گوید تا حال بیش از ۶۰ درصد خاک این کشور از مین پاک شده، اما بقیه خاک این کشور هنوز آلوده به مین است.

با این همه به گفته آقای حکیمی، اجرای برنامه های مین روبی در اراضی مین روبی نشده به دلیل کمبود منابع مالی به کندی به پیش می رود.

آقای حکیمی می گوید سازمانهای مین روبی به همین دلیل مجبور شده اند تا نزدیک به ۲۰۰۰ کارمند خود را از کار اخراج کنند. به گفته رئیس موسسه ام دی سی، این کار می تواند تعهد افغانستان مبنی بر تکمیل برنامه مین روبی تا سال ۲۰۱۳ میلادی را با ناکامی مواجه کند.

افغانستان بر اساس پیمان اوتاوا در سال ۲۰۰۳ میلادی متعهد شده است که برنامه مین روبی را تا سال ۲۰۱۳ میلادی در این کشور به پایان برساند.

حیدر رضا از مسئولان اداره هماهنگ کننده سازمان ملل در امور مین روبی هم می گوید بحران مالی موجود در کشورهای کمک کننده باعث کاهش کمکها در بخش مین روبی شده است، اما او تاکید می کند که ممکن است این وضعیت زیاد ادامه نیابد.

در پیامی که از سوی دبیرکل سازمان ملل به مناسبت روز جهانی مین روبی منتشر شده از تمامی طرفهای درگیر در جهان خواسته شده که به طور مشترک تلاش کنند تا جهان از تهدیدهای ناشی از مین و مواد انفجاری پاک شود.

در حال حاضر شش سازمان مین روبی در افغانستان فعالیت می کند و نزدیک به هشت هزار و ۵۰۰ نفر در این کشور سرگرم مین روبی هستند.

رئیس موسسه ام دی سی می گوید نزدیک به ۶۰۰ کارمند این سازمان هنگام مین روبی جانهای خود را از دست داده اند.

مطالب مرتبط