به روز شده:  10:51 گرينويچ - 05 آوريل 2009 - 16 فروردین 1388

استقبال افغانستان از تصمیم تازه ناتو

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

تصمیم تازه سران کشورهای عضو ناتو مبنی بر اعزام پنج هزار سرباز دیگر با افغانستان به واکنش مثبت دولت این کشور مواجه شده است.

سران ناتو در نشست خود که روز گذشته، ۱۵ حمل/فروردین در استراسبورگ فرانسه برگزار شده بود،اعلام کردند که پنج هزار نیروی بیشتر به افغانستان می فرستند.

هدف از اعزام این سربازان به افغانستان تاکید بر ادامه حمایت جهان از مبارزه در برابر شورشیان طالبان و القاعده در افغانستان خوانده شده است.

دولت افغانستان از تعهد ناتو برای اعزام نیروی بیشتر و ارائه کمکهای مالی به این کشور استقبال کرده است.

عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع افغانستان می گوید در حال حاضر نیروی نظامی که در افغانستان حضور دارد پاسخ گوی نیازمندی های این کشور نیست.

آقای وردک گفت:"تعداد نیروهای ما و نیروهای خارجی با توجه به وسعت مناطقی که امنیت آن باید تامین شود و با تعداد جمعیتی که آنها باید حفاظت شوند، متناسب نیست."

او افزود: "در بوسنی و بعضی کشورهای دیگر مثل عراق برای هر هزار نفر، ۲۰ فرد امنیتی وجود دارد- به شمول ارتش، پلیس و دیگر ارگانهای امنیتی، اما در افغانستان این تعداد (افراد امنیتی در هزار نفر) به شش تا هفت می رسد."

'آزمون بزرگ'

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان یکی از اعضای مهم ناتو، جنگ افغانستان را یک آزمون بزرگ برای ناتو خوانده است.

در حال حاضر حدود ۷۰ هزار نیروی نظامی خارجی در افغانستان حضور دارند، اما جنگ کماکان در این کشور ادامه دارد و براساس گزارشهای رسمی، وضعیت امنیتی در چند سال اخیر بدتر شده است.

سران ناتو در نشست اخیر خود در فرانسه اعلام کردند که پنج هزار نیروی اضافی به افغانستان می فرستند. بارک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفته است که ماموریت نیروهای بین المللی تا زمان شکست شورشیان در افغانستان ادامه خواهد یافت.

سربازان ناتو در افغانستان

حدود هفتاد هزار از نیروهای بین المللی در افغانستان سرگرم مبارزه با شورشیان هستند

همچنین بریتانیا اعلام کرده است که دو تا سه هزار سرباز بیشتر به افغانستان می فرستد و ماموریت این سربازان عمدتاً تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان خواهد بود.

آمریکا در چند ماه آینده ۲۱ هزار سرباز کمکی به افغانستان خواهد فرستاد. آقای اوباما همچنین در حال بررسی طرح فرستادن ۱۰ هزار سرباز دیگر به افغانستان است.

جامعه جهانی بر این تاکید می کند که کمک به افغانستان تا زمانی ادامه خواهد یافت که همه مطمئن شوند که این کشور دیگر خاستگاه تروریسم نیست.

اما بسیاری ها در افغانستان به این باورند که صرفا اعزام نیروی بیشتر در حالی که توجه چندانی به برنامه های سیاسی، توسعه ای و بازسازی در افغانستان نمی شود، وضعیت را در این کشور پیچیده تر خواهد کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.