روزنامه های کابل: یکشنبه، ۱۶ حمل

نشست سران سازمان پیمان اتلانتیک شمالی، ناتو، از موضوعهای عمده ای است که در سرمقاله و مطالب تحلیلی روزنامه های چاپ امروز کابل بازتاب یافته است.

این نشست در آستانه شصتمین سال تاسیس ناتو در شهر استراسبورگ فرانسه برگزار شد و مسائل مربوط به افغانستان و انتخاب دبیر کل جدید این سازمان، از موضوعهای عمده مورد بحث این نشست بود. نشست سران ناتو روز گذشته، ۱۵ حمل/فروردین پایان یافت.

روزنامه هشت صبح نوشته است که انتخاب آندره فوگ راسموسن، نخست وزیر دانمارک به عنوان دبیر کل جدید پیمان ناتو برای کشورهای اسلامی "خبر خوبی" نیست.

چاپ کاریکاتورهای پیامبر اسلام در زمان نخست وزیری آقای راسموسن با واکنشهای شدید مسلمانان مواجه شد و آقای راسموسن در آن زمان چاپ این کاریکاتورها را استفاده از حق آزادی بیان خوانده بود.

به عقیده هشت صبح، کشورهای عضو ناتو در حالی که در افغانستان و عراق حضور نظامی دارند، باید چهره ای را در راس این سازمان برمی گزیدند که برای ناتو "نقطه ضعف و حساسیت برانگیز به شمار نمی رفت."

به نظر نویسنده، "گروههای بنیادگرا، تروریستها و القاعده" از انتخاب آقای راسموسن به عنوان دبیر کل ناتو به پیمانه زیادی "بهره برداری تبلیغاتی" خواهند کرد.

روزنامه افغانستان توجه رهبران ناتو به مسائل مربوط به افغانستان، از جمله توسعه اقتصادی و بازسازی این کشور را مهم دانسته است.

به نظر روزنامه، "بزرگترین اشتباه" دولت افغانستان و جامعه جهانی در مبارزه با تروریسم "چشم پوشی" از توسعه اقتصادی و بازسازی این کشور و مصرف همه امکانات در مناطق ناامن بوده و این امر زمینه توسعه فساد و یاس مردم را فراهم کرده است.

روزنامه ابراز امیدواری کرده است که تصمیمهای رهبران ناتو "نوعی موازنه میان ابعاد مختلف امنیتی پدید آورد و از تک روی های سیاسی در افغانستان جلوگیری کند."

روزنامه چراغ پاکستان را "مقصر گم شده" مشکلات امنیتی در منطقه خوانده، اما اعطای پنج میلیارد دلار در پنج سال آینده به این کشور از سوی آمریکا را "اشتباهی در مسر بحرانزای گذشته" دانسته است.

به تعبیر چراغ، مشکلات موجود در واقع نه در "میدان های گرم جنگ بلکه ناشی از ناآرامی های پشت میزهای آرام برنامه سازان" است.

نویسنده تاکید کرده است که حالا زمان آن رسیده است که آمریکاییان گوشهای خود را برای شنیدن "صداهای مخالف و موافق شنواتر کنند."

اما روزنامه دولتی انیس نوشته است که حل مشکل تروریسم نیازمند تلاشهای همه جانبه جهان، به ویژه کشورهای اسلامی و منطقه است.

به نظر انیس سران ناتو با توجه به گسترش ناآرامی ها در افغانستان در نشست اسراسبورگ برای مبارزه با ترویسم به موضع واحد دست یافتند، ولی به عقیده نویسنده کشورهای اسلامی هم باید در این مورد موضع مشخصی داشته باشند.

روزنامه راه نجات به بررسی واکنشها به تصویب قانون خانواده شیعیان افغانستان پرداخته و رسانه های غربی را متهم کرده است که در این مورد به "جنجالهای بی مورد" دامن می زنند.

روزنامه به نقل از یک عضو مجلس نمایندگان افغانستان نوشته است: "ما در مورد دین و مذهب خود مقلد غرب نیستیم و قانون احوال شخصیه اهل تشیع نیز نه برای غربی ها بلکه برای مسلمانان ساخته شده است."

روزنامه نخست در سرمقاله خود نوشته است که مارشال قسیم فهیم از عضویت در جبهه ملی کنار رفته و سمت معاونت حامد کرزی در انتخابات ریاست جمهوری را پذیرفته است.

به نوشته این روزنامه، از یک سو جبهه ملی در آستانه "فروپاشی" قرار گرفته و از سوی دیگر ممکن است آقای فهیم در انتخابات "قربانی بازی سیاسی دستگاه کاخ ریاست جمهوری و در آخرین روزها کنار زده شود."

مطالب مرتبط