به روز شده:  14:52 گرينويچ - 05 آوريل 2009 - 16 فروردین 1388

تاکید مقام های آمریکایی به انتخابات شفاف در افغانستان

ریچارد هلبروک

مقام های آمریکایی یک روز پس از آن به کابل سفر کردند، که ناتو از استراتژی جدید آمریکا در قبال افغانستان و پاکستان حمایت کرد

ریچارد هلبروک نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا درامور افغانستان وپاکستان و ژنرال مایک مولن رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا امروز وارد کابل شده و با حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان دیدار کردند.

در نامه خبری که از سوی دفتر ریاست جمهوری افغانستان منتشر شده آمده است که دو طرف در این دیدار در مورد بررسی جنبه های تطبیقی استراتژی آمریکا برای افغانستان و پاکستان و همچنین برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گفتگو کردند.

در نامه خبری منتشر شده از سوی ریاست جمهوری افغانستان همچنین آمده است که مقام های آمریکایی در این دیدار اعلام کردند که چهل میلیون دلارا برای برگزاری انتخابات افغانستان که قرار است در ماه آگست/اوت برگزار شود، کمک خواهند کرد.

گفتگو با داوود ناجی بی بی سی فارسی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

براساس نامه خبری دفتر آقای کرزی ریچارد هلبروک تاکید کرده است که در صورت نیاز بیشتر و در خواست کمیسیون انتخابات به بودجه بیشتر آمریکا حاضر است میزان کمک خود در این مورد را افزایش دهد.

انتخابات شفاف و عادلانه

مقام های آمریکایی در دیدار خود با حامد کرزی روی برگزاری انتخابات شفاف وسرتاسری درافغانستان و رعایت جوانب ارزشی برگزاری انتخابات، تاکید کردند.

نامه خبری منتشر شده از دفتر آقای کرزی تصریح کرده است که در دیدار آقای کرزی با مایک مولن و ریچارد هلبروک تاکید شد که انتخابات باید شفاف و عادلانه باشد و نهاد های دولتی و جامعه جهانی باید بی طرفی خود را حفط کنند.
درین دیدار همچنین تاکید شده است که همه نامزدان باید به طور مساویانه حق دسترسی به تبلیغات و معرفی برنامه های خود را داشته باشند.

براساس نامه خبری دفتر آقای کرزی در این دیدار بر بی طرفی نهاد های دولتی و جامعه جهانی در زمان انتخابات نیز تاکید شد.

آنگونه که در نامه خبری دفتر ریاست جمهوری افغانستان آمده است حامد کرزی رئیس جمهوری این کشور قول داده است که در زمان انتخابات، علاوه بر سازمان ملل متحد از همه کشورهایی که تجربه برگزاری انتخابات دموکراتیک دارند، دعوت خواهد کرد تا روند برگزاری انتخابات را نظارت کنند.

یکی از نگرانی های نامزدان ریاست جمهوری و احزاب سیاسی منتقد دولت نیز همین نکته است که اگر آقای کرزی تا زمان برگزاری انتخابات همچنان برقدرت باقی بماند ممکن است از امکانات دولتی استفاده کرده و خود را نسبت به نامزد های دیگر در موقعیت برتری قرار دهد.

حمایت از حکم دادگاه عالی

در این نامه خبری آمده است که آقای هلبروک یک بار دیگر از حکم دادگاه عالی مبنی بر ادامه کار آقای کرزی تا زمان برگزاری انتخابات حمایت کرده است.

ادامه کار آقای کرزی به عنوان رئیس جمهوری افغانستان بعد از اول جوزا/ خرداد، در حال حاضر یکی از داغ ترین مباحث سیاسی در افغانستان است.

درحالی که دادگاه عالی افغانستان حکم داده است که آقای کرزی می تواند تا زمان برگزاری انتخابات درماه آگوست/اوت، همچنان به کارش ادامه دهد، اما منتقدان آقای کرزی ادامه کار اورا بعد از اول جوزا غیر قانونی و مغایر اصل 61 قانون اساسی می دانند.

در ماده 61 قانون اساسی افغانستان آمده است که دوران کاری رئیس جمهور در اول جوزای سال پنجم به پایان می رسد.

منتقدان آقای کرزی با اشاره به این ماده از قانون اساسی، ادامه کار آقای کرزی بعد از اول جوزا را غیرقانونی می دانند.

حمایت ناتو از استراتژی آمریکا

نماینده خاص آمریکا در امور افغانستان و پاکستان و ژنرال مایک مولن رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا یک روز پس از آن به کابل سفر می کنند که رهبران ناتو در فرانسه از استراتژی جدید آمریکا در قبال افغانستان و پاکستان حمایت کردند و شماری از کشورهای عضو ناتو تعهد کردند که برای تامین امنیت انتخابات درماه آگوست سربازان بیشتری را به افغانستان اعزام خواهند کرد.

دولت افغانستان نیز حمایت ناتو از استراتژی آمریکا را مثبت تلقی کرده و از آن استقبال کرده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.