صدر اعظم آلمان وارد افغانستان شد

آنگلا مرکل
Image caption ملاقات با مقامات افغان در برنامه سفر مرکل دیده نمی شود

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در یک سفر غیرمنتظره وارد افغانستان شده و با نظامیان کشورش در شمال این کشور دیدار کرده است.

خانم مرکل روز دوشنبه و پس از آن وارد افغانستان شد که در نشست سران ناتو در استراسبورگ فرانسه ماموریت نیروهای ناتو در افغانستان را "آزمونی بزرگ" برای این سازمان خوانده بود.

در این نشست تصمیم گرفته شد که ناتو پنج هزار سرباز دیگر به افغانستان اعزام کند.

هدف از اعزام این سربازان به افغانستان تاکید بر ادامه حمایت جهانی از مبارزه علیه شورشیان طالبان و القاعده در افغانستان عنوان شده است.

خانم مرکل را در سفر به افغانستان فرانز یوزف یونگ، وزیر دفاع آلمان همراهی می کند.

گزارشگر بی بی سی در شمال افغانستان می گوید صدر اعظم آلمان تحت تدابیر شدید امنیتی وارد ولایت قندوز در شمال افغانستان شد و با سربازان کشورش در این ولایت دیدار کرد.

هنگام دیدار خانم مرکل با سربازان آلمانی در مقر گروه بازسازی ولایتی (PRT) مربوط به نیروهای آلمانی در قندوز، جنگنده های ناتو بر فراز شهر قندوز در پرواز بودند.

یک سخنگوی گروه بازسازی ولایتی در قندوز گفت خانم مرکل در دیدار با فرماندهان نظامی آلمانی در شمال افغانستان در مورد بازسازی و تامین امنیت در آن تاکید کرده است.

او همچنین از اقدامات نیروهای ناتو برای اجرای عملیات مشترک با نیروهای امنیتی افغان علیه شورشیان ستایش کرده است.

صدر اعظم آلمان پس از دیدار با این سربازان به سوی ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان پرواز کرد، جایی که شماری دیگر از سربازان آلمانی و بخشی از گروه بازسازی ولایتی این نیروها در آن مستقر است.

این در حالی است که یک روز پیش از این سفر یک ستون نیروهای آلمانی در ولسوالی چار دره ولایت قندوز هدف انفجار بمب کنار جاده ای قرار گرفت و به یک خودرو نظامی آسیب رساند.

همچنین در همین ولسوالی به سوی یک واحد گشتی سربازان آلمانی تیراندازی شد اما به گفته سربازان آلمانی در این تیراندازی به کسی آسیبی نرسید.

مقامات افغان می گویند نخست وزیر آلمان در این سفر برنامه ای برای دیدار با آنان ندارد.

سلطان احمد بهین، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به بی بی سی گفت خانم مرکل به کابل، پایتخت سفر نخواهد کرد و با مقامات دولت افغانستان دیدار و گفتگو نخواهد داشت.

این در حالی است که منابع دولتی روز گذشته اعلام کردند که خانم مرکل در گفتگویی تلفنی با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در باره "روابط دو جانبه" گفتگو کرده است.

بر اساس گزارش منابع دولت افغانستان، خانم مرکل در این گفتگوی تلفنی در باره قانون خانواده شیعیان هم، که اخیرا انتقادهای زیادی را در میان محافل غربی و حقوق بشری برانگیخته است، با رئیس جمهوری افغانستان صحبت کرد.

آلمان نزدیک به سه هزار و پانصد سرباز در چارچوب نیروهای سازمان ناتو در افغانستان دارد که عمدتاً در شمال افغانستان مستقرند- جایی که نسبتاً امن است.

نیروهای آلمانی در ولایات شمالی افغانستان بیشتر در کارهای بازسازی و کمک به نهادهای دولتی، به ویژه نهادهای امنیتی می پردازند.

مطالب مرتبط