روزنامه های کابل: دوشنبه ۱۷ حمل

روزنامه های چاپ امروز کابل موضوعهای گوناگون، از جمله انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان را مورد بحث قرار داده اند.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود هشدار داده است که اگر مراکز تروریستی در پاکستان از بین برده نشود، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد- چیزی که به نظر روزنامه افزایش ناامنی ها را در این کشور در پی خواهد داشت.

روزنامه با اشاره به تصمیم اخیر ناتو برای اعزام پنج هزار سرباز دیگر به افغانستان، تاکید کرده که لازم است برای تامین امنیت در منطقه و به ویژه در زمان برگزاری انتخابات افغانستان، پایگاههای اصلی تروریستی در محور حملات نظامی قرار داده شوند.

اما روزنامه هشت صبح از زاویه دیگری به انتخابات نگاه کرده است. به نظر روزنامه دولت و گروههای سیاسی مخالف دولت با به تاخیر انداختن زمان انتخابات، "بر سر نقض قانون اساسی توافق" کردند.

نویسنده همچنین با لحن انتقادی نوشته است که "نقض قانون اساسی" در حال حاضر که از آن "چشم پوشی" می شود، در آینده می تواند به خوبی مورد استناد کسانی قرار گیرد که مایل نیستند به آسانی قدرت را ترک گویند.

هشت صبح در ادامه نوشته است که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، با ادامه کارش تا زمان برگزاری انتخابات در مبارزات انتخاباتی در موقعیت بهتری نسبت به دیگر نامزدان قرار خواهد داشت و از حضور نمایندگان حکومت در سراسر کشور به نفع خود استفاده خواهد کرد.

روزنامه ماندگار با توجه به اعلام حمایت ناتو از استراتژی آمریکا در افغانستان، نوشته است که باید "منتظر حوادثی بود که باتوجه به تجربه گذشته چندان امیدوار کننده نخواهد بود."

به نظر روزنامه، با نزدیک شدن زمان انتخابات ریاست جمهوری، فعالیت های شورشیان و همچنین تنشهای سیاسی در کشور بیشتر خواهد شد.

ماندگار با اشاره به تصمیم جدید ناتو مبنی بر اعزام پنج هزار سرباز دیگر به افغانستان، هشدار داده است که اگر نیروهای ناتو در کارکردهای خود تغییری وارد نکنند، افزایش نیروهای این سازمان نه تنها مشکلات را در کشور کم نخواهد کرد، بلکه شورشیان را بیشتر تحریک خواهد کرد.

روزنامه نخست در مطلب اصلی شماره امروز خود با اشاره به سخنان سران ناتو در نشست استراسبورگ فرانسه، نوشته است که "افغانستان بر دوش ناتو سنگینی می کند."

روزنامه با توجه به سخنان آنگلا مرکل، نخست وزیر آلمان که گفته بود ماموریت ناتو در افغانستان "آزمون بزرگی" است، پرسیده که چرا این کشور برای ناتو به آموزن بزرگ تبدیل شده است.

به نظر روزنامه، برای این پرسش زمانی پاسخ قناعت بخش به دست خواهد آمد که سران ناتو چرایی آن را دریابند و بر پایه آن برای پیروزی بر تروریسم برنامه ریزی کنند.

روزنامه آرمان ملی کشته شدن دهها پناهجوی افغان در پاکستان در داخل کانتینر را "مرگ غریبانه" خوانده و تاکید کرده است که این "فاجعه" باید پیگیری شود.

روز یکشنبه، ۱۴ حمل/فروردین، پلیس پاکستان اعلام کرد که بیش از ۶۰ پناهجوی افغان که قرار بود توسط قاچاقچیان انسان از طریق پاکستان به ایران در داخل کانتینر منتقل شوند، در کویته جان داده اند.

به نوشته آرمان ملی، "بیکاری، خشکسالی و ناامنی" در کشور باعث شده است که مردان کارگر از کشور فرار کنند و با مزد ناچیز در کشورهای همسایه استخدام شوند.

نویسنده انتقاد کرده است که دولت افغانستان وجامعه جهانی برای کاهش فقر و بیکاری راهبرد مشخصی به اجرا نگذاشته است. روزنامه به گونه تلویحی این موضوع را عامل به میان آمدن حوادثی از این دست دانسته است.