نشریات کابل: سه شنبه ۱۸ حمل

حمله اخیر در نیویورک و روابط افغانستان و آمریکا پس از آغاز به کار باراک اوباما به عنوان رئیس جمهوری آمریکا، از مسایل بازتاب یافته در نشریات چاپ امروز کابل است.

روزنامه چراغ تهدید بیت الله محسود، رهبر طالبان پاکستانی را یک هشدار جدی برای ناتو خوانده و نوشته در حالی که کشورهای غربی روحیه خود را در مبارزه با تروریسم از دست داده اند، تروریستها، از منابع نامعلومی پول و امکانات نظامی دریافت می کنند.

چراغ این نگرانی را مطرح می کند که ممکن است در عقب این قضایا، سیاست های فرامنطقه ای قرار داشته باشد که هنوز از طالبان به عنوان حربه ای سیاسی استفاده می کند.

روزنامه ویسا از "دوگانگی" سیاست آمریکا در قبال پاکستان و افغانستان انتقاد کرده است.

به نوشته این روزنامه، زمانی که در یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱، آمریکا مورد حملات تروریستی قرار گرفت، این کشور به شکل فوری به افغانستان لشکرکشی کرد و گروه طالبان را شکست داد. ولی همین کشور، وقتی از جانب تروریستهای پاکستانی مورد حمله قرار می گیرد، هیچ واکنشی در قبال پاکستان نشان نمی دهد.

اخیرا یک نهاد مدنی در آمریکا مورد حمله انتحاری قرار گرفت که شماری کشته و زخمی برجای گذاشت و مسئولیت آن را بیت الله محسود، رهبر طالبان پاکستانی به عهده گرفت.

روزنامه نخست در سرمقاله خود از موضع گیری آمریکا در رابطه به انتخابات افغانستان استقبال کرده و نوشته که آمریکا تلاش می کند تا انتخابات افغانستان به شکل عادلانه اجرا شود.

این روزنامه نوشته که سفر اخیر ریچارد هولبروک و مایک مولن به کابل و مسایلی که در دیدار این دو مقام آمریکایی با مقام های افغان مطرح شد، روشن کرد که آمریکا به همان اندازه که نگران وضعیت امنیتی در افغانستان است، مسئله برگزاری انتخابات و عادلانه بودن آن را نیز در نظر دارد.

روزنامه نخست افزوده که اگر موضع گیری های کاخ سفید در قبال افغانستان به همین شکل ادامه یابد، وضعیت در افغانستان بهبود یافته و بخشی از "چشم انداز روشنی که مردم افغانستان و کشورهای منطقه از حضور آمریکا در افغانستان دارند، در آینده نزدیک برآورده خواهد شد."

روزنامه ملت که به تازگی چاپ می شود، با اشاره به سفر اخیر ریچارد هالبروک، فرستاده ویژه آمریکا برای افغانستان و پاکستان به کابل، می نویسد، آقای هولبروک نباید افغانستان را با بوسنی (بوسنیا) اشتباه بگیرد.

به نظر نویسنده ملت، موفقیت هالبروک در حوزه بالکان، به معنای موفقیت ماموریتش در افغانستان نیست.

نویسنده به این باور است که ویژگی های بومی و فرهنگی افغانستان، سبب می شود تا غربی ها در مورد روحیه افغانها دچار اشتباه شوند و به همان اقداماتی دست بزنند که پیش از این نیز امپراطوری های بزرگ در افغانستان اجرا کرده و شکست خورده اند.

روزنامه اراده وضعیت خیابانهای کابل را "شرم آور" توصیف کرده و نوشته با وجود سرازیر شدن میلیاردها دلار کمک خارجی به افغانستان هنوز پایتخت کشور در نابسامانی های فاجعه آمیز بسر می برد.

به نوشته این روزنامه، تقصیر مشکلات شهری در کابل ناشی از عدم کارآیی شهرداران آن است که به نوشته روزنامه، برای بررسی مشکلات شهری، حتی از دفتر کار خود نیز بیرون نرفته اند.

مطالب مرتبط