ایجاد مراکز شناسایی افراد آلوده به اچ آی وی

Image caption مقام های وزارت صحت افغانستان می گویند از هر سه معتاد در افغانستان یکی از آنها آلوده به ویروس اچ آی وی نیز هستند

دفتر مبارزه علیه مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد UNODC دو ملیون دالر را برای وزارت صحت کمک کرده است تا مراکزی را برای شناسایی و مشورت دهی به افراد معتاد و افراد آلوده به ویروس اچ ای وی و کمک به آنها ایجاد کند.

مقام های وزارت صحت افغانستان می گویند با استفاده از این کمک مراکزی را در کابل و مناطق مرزی افغانستان با کشور های همسایه به ویژه ایران و پاکستان ایجاد خواهند کرد تا آن عده از مهاجران افغان را که از ایران و پاکستان به کشور باز می گردند، معاینه کنند.

آنگونه که مقام های وزارت صحت در افغانستان می گویند بیشتر کسانی که در افغانستان مبتلا به ویروس اچ آی وی مثبت شناسایی شده اند از میان کسانی هستند که از ایران یا پاکستان به کشور شان باز گشته اند.

ایجاد مراکز شناسایی و مشاوره برای افراد معتاد و کسانی که آلوده به ویروس اچ آی وی هستند به هدف جلو گیری از گسترش ویروس اچ آی وی در افغانستان اعلام شده است.

مرکز اصلی ارائه خدمات رایگان و مشورت به افراد معتاد و آلوده به ویروس اچ آی وی در کابل خواهد بود، اما آنگونه که مقام های وزارت صحت افغانستان می گویند به کمک برخی از نهاد های غیر دولتی سعی کنند مهاجران افغان در ایران و پاکستان هم از چنین کمک هایی برخوردار شوند.

عبد الله فهیم سخنگوی وزارت صحت افغانستان می گوید: درحال حاضر از هر سه معتاد مواد مخدر، یک تن از آنها به ویروس اچ آی وی آلوده است و بیشتر این افراد نیز از میان افغانهایی هستند که ایران و پاکستان به کشور شان باز گشته اند. به گفته آقای فهیم پیش از این حدود 21 میلیون دالر آمریکایی برای آگاهی دادن در مودر خطرات ویروس اچ آی وی و راه های ابتلا به آن در افغانستان، به مصرف رسیده است. شمار دقیقق افراد مبتلا به ویروس اچ آی وی در افغانستان مشخص نیست اما مقام های وزارت صحت می گویند 550 مورد اچ آی وی مثبت را ثبت کرده اند.

به گفته مقام های وزارت صحت افغانستان ، مهاجرت ها، پائین بودن سطح آگهیی مردم،استفاده معتادان مواد مخدر از سرنگ مشترک روابط جنسی نا سالم از دلایل گسترش روز افزون ویروس اچ آ وی بوده است.

مطالب مرتبط