نیروهای ائتلاف: مرگ غیرنظامیان در خوست 'غم انگیز' بود

خانه غیرنظامیان کشته در خوست
Image caption نیروهای ائتلاف: قربانیان عملیات خوست از شورشیان نبودند

نیروهای ائتلاف به دلیل کشته شدن پنج عضو یک خانواده افغان در ولایت خوست در جنوب شرق افغانستان ابراز تاسف کرده و آن را حادثه ای "غم انگیز" خوانده اند.

روز گذشته، ۲۰ حمل/فروردین، دو زن، یک کودک نوزاد و دو مرد عضو یک خانواده در حمله نیروهای ائتلاف به یک روستا کشته شدند.

نیروهای ائتلاف در اعلامیه ای گفته اند که که این خانواده از محلی در نزدیکی محلی که شورشیان در آن جا فعالیت داشتند به سوی نیروهای مشترک افغان و ائتلاف تیراندازی کردند، اما بر اثر آتش متقابل این نیروها این افراد کشته شدند.

در این اعلامیه گفته شده است برخلاف گزارشهای قبلی، اعضای این خانواده از "ستیزه جویان دشمن" نبودند بلکه می کوشیدند در برابر "تهدیدهای ناشناخته" از خود دفاع کنند.

اما کوچی ناصری، سخنگوی والی خوست به رسانه ها گفته است که اعضای این خانواده به سوی نیروهای ائتلاف تیراندازی نکرده اند و سربازان ائتلاف پس از آن که وارد خانه آنها شدند، آنها را کشتند.

یک عضو این خانواده افسر ارتش ملی افغانستان است و یک عضو مرد این خانواده که در این حادثه کشته شده، کارمند اداره شهدا و معلولان ولایت خوست بوده است.

اعضای شورای ولایتی خوست هم در اعتراض به این حادثه برای مدت نامعلوم دست به اعتصاب کاری زده اند. آنها گفته اند تا زمانی که جلو این گونه تلفات گرفته نشود، به کار آغاز نخواهند کرد.

نیروهای ائتلاف می گویند تحقیقات مشترک را با مقامات محلی افغان در این مورد انجام می دهند.

تلفات غیرنظامیان در افغانستان از موضوعهای به شدت حساسیت برانگیز است و پیش از این در حملات شورشیان و نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان صدها غیرنظامی کشته شده اند.

سازمانهای مدافع حقوق بشر و مقامهای دولت افغانستان بارها نیروهای ائتلاف و گروههای شورشی را به دلیل کشته شدن غیرنظامیان در حملات آنها مورد انتقاد قرار داده اند.

اگر چه نیروهای ائتلاف گفته اند می کوشند برای جلوگیری از تلفات غیرنظامی، در حملات خود دقت لازم را به کار می گیرند، اما هر از گاهی گزارش کشته شدن غیرنظامیان در عملیات ائتلاف خشم مقامهای دولت افغانستان را برانگیخته است.

'پنج شورشی' در قندهار کشته شدند

براساس یک خبر دیگر، نیروهای ائتلاف تحت فرمان آمریکا در افغانستان اعلام کردند که دست کم پنج ستیزه جوی طالبان را در جنوب این کشور کشته اند.

این نیروها با انتشار اعلامیه ای گفته اند که این ستیزه جویان را در پی عملیاتی علیه شبکه ای از افراد وابسته به گروه طالبان در ولایت قندهار در جنوب افغانستان کشته اند.

بر اساس این اعلامیه، این شبکه در تهیه مواد مورد نیاز برای بمبگذاریهای انتحاری، به ویژه بمبگذاری انتحاری جنوری/ژانویه گذشته در منطقه میوند قندهار دست داشته است.

به گفته نیروهای ائتلاف، در این بمبگذاری انتحاری چهار غیرنظامی افغان و یک سرباز ائتلاف کشته شدند.

بر اساس اعلامیه نیروهای ائتلاف، در این عملیات نیروهای افغان هم شرکت کردند. در اعلامیه افزوده شده است که در این عملیات به غیرنظامیان آسیبی نرسیده است.

همچنین نیروهای ائتلاف در یک اعلامیه دیگر خود از کشته شدن یک سرباز آمریکایی در کابل خبر داده اند.

در این اعلامیه گفته شده که این سرباز در یک "رویداد غیرنظامی" کشته شده است. نیروهای ائتلاف می گویند تحقیقات را در این مورد آغاز کرده اند.

مطالب مرتبط