کرزی: با قاچاقچیان انسان به خارج سفر نکنید

انتقال قربانیان از درون کانتینر - عکس از سایت اردوی بی بی سی
Image caption آقای کرزی گفت این سفرهای می تواند خطر مرگ داشته باشد

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان از مردم این کشور خواسته است که به گونه غیرقانونی و به وسیله قاچاقچیان انسان به کشورهای خارج سفر نکنند.

آقای کرزی در سخنرانی هفتگی خود با اشاره به کشته شدن دهها کارگران افغان در پاکستان در رادیوی دولتی افغانستان گفت چنین سفرها می تواند باعث مرگ کارگران افغان شود.

رئیس جمهوری افغانستان گفت: "از تمام هموطنان عزیز و خانواده ها می خواهم که فرزندان شان را به دست قاچاقچیان انسان و از راههای غیرقانونی به خارج از کشور نفرستند."

هفته گذشته ۴۴ کارگر افغان که قصد داشتند به جستجوی کار از طریق پاکستان به ایران بروند در نزدیکی شهر کویته پاکستان در میان یک کانتینر جان خود را از دست دادند.

حدود ۴۰ فرد دیگری که در میان این کانتینر در حال بیهوشی بودند، به بیمارستانهای شهر کویته منتقل شدند.

پلیس پاکستان اعلام کرد که این کارگران را هنگامی از درون کانتینر بیرون آورد که مردم محل صداهایی از میان این کانتینر شنیدند و به پلیس خبر دادند.

بیکاری

دلیل اصلی سفر این کارگران بیکاری در افغانستان بوده است.

به نظر بسیاری از صاحبنظران، بیکاری در افغانستان از مشکلات عمده ای است که دولت این کشور تا هنوز نتوانسته است راه حلی موثر و پایدار برای آن بیابد.

در حال حاضر میلیونها نفر در افغانستان بیکارند و به دنبال کار راه کشورهای همسایه و حتی کشورهای عربی و اروپایی را در پیش می گیرند.

بیشتر چنین کارگران افراد جوانی هستند که به گونه غیرقانونی و همراه با قاچاقچیان انسان کشور را ترک می گویند و شمار بیشتر آنها با شرایط دشوار و حتی مرگ مواجه می شوند.

'دروغ'

ابراهیم علی زاده، یکی از پناهجویان افغان، که خود نیز از راه غیرقانونی به ایران رفته، می گوید قاچاقچیان انسان در افغانستان کارگران را تشویق می کنند که با آنها همراه شوند و در کشورهای همسایه به کارهای پردرآمدی دست خواهند یافت.

اما به گفته او، این قاچاقچیان به مسافران همراه خود "دروغ می گویند" و در مرز ایران کارگران را به قاچاقچیان دیگری به قیمت گزافی "می فروشند" و آن گاه شرایط سختی بر این کارگران تحمیل می شود.

آقای علی زاده گفت: "قاچاقچیان افغان که خود مهاجران را به ایران آورده نمی توانند، آنها مهاجران را به قاچاقچیان بلوچهای ایرانی به ۲۰۰ هزار تومان تا ۳۰۰ هزار تومان (معادل ۳۰۰۰ دلار) می فروشند. این قاچاقچیان ایرانی آنها را بالاخره به گروگان می گیرند."

او افزود: "اگر مهاجران یا اعضای خانواده های آنها به حساب گروگان گیران در بانکها پول ریختند آنها را به شهرهایی مانند تهران و اصفهان می آورند، و اگر پول نریختند، اذیت می کنند و می گویند شما برای چه این جا آمده اید، اگر نشانی و شماره تلفن کسی را در ایران (برای این که پول بپردازد) ندارید چرا آمدید. خوب مسافر که چیزی گفته نمی تواند، باید پول بریزد."

شماری از کارگران و پناهجویان افغان از طریق ایران و پاکستان راه کشورهای اروپایی، آمریکایی، خاور دور و اسرالیا را به گونه غیرقانونی در پیش می گیرند.

بیشتر آنها در میان راه با شرایط سخت و غیرقابل پیشبینی مواجه می شوند. برخی از آنها در دریاها با موجه شدن با توفانها غرق می شوند و شماری دیگر در جزایر غیرمسکونی رها می شوند. تنها شمار کمی از آنها به کشورهای مورد نظر خود می رسند.

'کارهای سیاه'

Image caption پلیس دهها افغان پناهجو را از مجرای فاضلاب رم، پایتخت ایتالیا بیرون آورد

حسن حسین پور، شهروند افغان در ناروی/نروژ می گوید این آغاز ماجرا است. به گفته او، در کشورهای اروپایی پناهجویان گاهی به دست پلیس می افتند و زندانی می شوند، اما شماری هم در حالت های بسیار بد، در انزوا، بدور از جامعه، در جاهایی به دور از دید پلیس و قانون زندگی را آغاز می کنند.

هفته گذشته پلیس ایتالیا حدود ۱۰۰ پناهجوی افغان، از جمله ۲۴ کودک را از مجراهای فاضلاب زیر ایستگاه راه آهن شهر رم، پایتخت ایتالیا بیرون آورد.

به گفته پلیس ایتالیا، این پناهجویان از راه ترکیه و یونان خود را به رم رسانده بودند. مقامهای پلیس گفته اند که آنان برای نجات از سرما در مجراهای فاضلاب ایستگاه راه آهن رم می خوابیدند.

آقای حسین پور می گوید اگر چنین افرادی موفق به یافتن کار هم شوند، بیشتر به کارهای سخت و کم درآمد غیرقانونی، که به آنها "کار سیاه" گفته می شود، تن در می دهند.

با این حال روند مهاجرت غیرقانونی افغانها به خارج کشور تا زمانی که زمینه کار در داخل کشور به گونه بهتر فراهم نشده، دشوار است متوقف شود.

آقای کرزی می گوید کارگران افغان باید با آموزش حرفه به کار در داخل کشور بپردازند. او می گوید حالا زمینه آموزش حرفه های مختلف در افغانستان فراهم شده واین کشور دیگر کشور هفت سال پیش نیست.

رئیس جمهوری افغانستان در سخنرانی هفتگی خود تاکید کرده است که اگر افغانهای کارگر می خواهند در خارج از کشور کار کنند، باید به عنوان کارگران حرفه ای و از راههای قانونی به خارج بروند.

مطالب مرتبط