بازار گرم اسلحه در افغانستان

پلیس افغانستان
Image caption سخنگوی وزارت داخله می گوید اگر ماموران پلیس دست به فروش اسلحه بزنند مجازات می شوند

علیرغم تلاشهای دولت افغانستان و سازمان ملل برای جمع آوری اسلحه از دست افراد و گروههای غیرمسئول، بازار خرید و فروش اسلحه در این کشور هنوز هم گرم است.

سازمان ملل متحد از نوامبر سال ۲۰۰۳ میلادی به این سو بیش از صد ملیون دلار را برای جمع آوری سلاحهای غیرقانونی مصرف کرده است.

براساس این برنامه که از آن به عنوان خلع سلام و انحلال گروههای مسلح غیر مسئول یاد می شود، غیر از نیروهای دولتی افغانستان هیچ کسی دیگر در این کشور نمی تواند مسلح باشد.

اما منابع آگاه می گویند بازار خرید و فروش غیر قانونی اسلحه در این کشور همچنان گرم است و حتی براساس برخی گزارشها، شماری از ماموران پلیس نیز سلاحها و و تجهیزات نظامی خود را فروخته اند.

محمد عمر، یک مقام پلیس در منطقه جنوب شرق افغانستان به بی بی سی گفت: "برنامه جدیدی را برای بازداشت کسانی از افراد پلیس که سلاحهای خود را فروخته اند آغاز کرده ایم."

آقای عمر افزود: "شماری از نیروهای پلیس که سلاحهای خود را فروخته اند، بازداشت شده و مطابق قانون مجازات می شوند."

علاوه بر قاچاقچیان حرفه ای اسلحه در مناطق مختلف، قاچاقچیان مواد مخدر و گروههای شورشی نیز از خریداران عمده اسلحه در افغانستان شمرده می شوند.

'پلیس مجبور است'

Image caption طالبان از خریداران عمده اسلحه در افغانستانند

اما آن عده از نیروهای امنیتی افغان که سلاح خود را فروخته اند، عدم رسیدگی مقامات به وضعیت معیشتی خود را یکی از عوامل اصلی این امر می دانند.

یک مامور پلیس که خود را با نام مستعار "ولید" معرفی کرد در مرکز فرماندهی پلیس ولایت غزنی، در مرکز افغانستان گفت: "حقوق آنها (ماموران پلیس) به موقع داده نمی شود و بیشتر اوقات حقوق ماهوار آنان را فرماندهان به جیب خود می زنند. از این رو آنها مجبورند دزدی کنند و یا سلاح خود را بفروشند."

این مامور پلیس افزود: "من حقوق دو ماه گذشته ام را دریافت نکرده ام. اگر ما دزدی نکنیم، سلاح خود را نفروشیم، پس چه کار کنیم؟. اگر مردم می گویند پلیس دزد است، راست می گویند."

اما مقامهای وزارت داخله/کشور افغانستان می گویند فروش اسلحه توسط ماموران پلیس به هیچ دلیلی قابل قبول نیست.

ازمری بشری، سخنگوی وزارت داخله می گوید کسانی که دست به فروش سلاح خود می زنند و همچنین مسئولان نهادهایی که این ماموران در آن جا خدمت می کنند به عنوان "افراد خائن" به شدت مجازات خواهند شد.

آقای بشری گفت: "هر پلیسی که دست به فروش سلاح خود می زند، در مخالفت با قانون قرار می گیرد و بدون شک با آنها برخورد قانونی می شود. هیچ عمل (مخالف قانون) توجیه کننده فروش اسلحه و تجهیزات نظامی نمی تواند باشد. این یک خیانت تلقی می شود."

با این همه آقای بشری تاکید کرد که وزارت داخله در مورد خبر فروش اسلحه توسط ماموران پلیس در ولایت غزنی تحقیق و بررسی خواهد کرد.

شرایط جنگی

با وجود این برخی کارشناسان می گویند بیشتر افرادی که در نهادهای پلیس تازه تاسیس افغانستان جذب شده اند توانایی انجام کار را به گونه حرفه ای ندارند و همچنین به گفته آنها، این افراد متعهد به ماموریت و مسئولیت خود نیستند.

علی جان زاهدی، کارشناس مسائل امنیتی می گوید در شرایط کنونی هنوز هم در افغانستان شرایط جنگی حاکم است. به نظر او، پلیس افغانستان از رهبری با کفایت برخوردار نیست. آقای زاهدی می گوید در چنین شرایط ماموران پلیس به سادگی می توانند سلاحهای خود را بفروشند.

این کارشناش افغان این نگرانی را نیز مطرح می کند که در چنین شرایطی ممکن است سلاحها و تجهیزات نظامی از راههای مختلف در اختیار مخالفان مسلح دولت قرار گیرد.

'نفوذیها؟'

Image caption افراد وابسته به طالبان سوار بر خودرو پلیس افغانستان

به گفته آقای زاهدی، تنها افراد متعهد به حاکمیت کنونی جذب نیروهای پلیس و ارتش نمی شوند، بلکه نشانه هایی از نفوذ مخالفان دولت افغانستان نیز در سالهای گذشته در تشکلات نظامی و امنیتی این کشورمشاهده شده است. او می گوید تا حال بارها دیده شده است که افراد وابسته به طالبان از تجهیزات ارتش و پلیس افغانستان استفاده کرده اند.

آقای زاهدی می گوید: "در مواردی افراد وفادار به گروه طالبان در پاسگاههای امنیتی پلیس، خود را به عنوان افراد پلیس جا زده و توانسته اند که به سوی همکاران پلیس خود تیراندازی کنند و آنها را بکشند."

او افزود: "این ها (افراد نفوذی طالبان در صفوف پلیس) به سادگی می توانند زمینه انتقال و ارسال سلاحهای مربوط به دولت را به طالبان فراهم کنند."

به گفته آقای زاهدی، " این مساله نشان می دهد که دولت افغانستان در جذب افراد در صفوف پلیس و ارتش باید بسیار به دقت عمل کند."

اما ازمری بشری، سخنگوی وزارت داخله موجودیت افراد نفوذی طالبان در نهادهای امنیتی را به شدت رد کرد.

مطالب مرتبط