جاده کاهگلی در بامیان، اعتراض علیه دولت

حبیبه سرابی، والی بامیان
Image caption خانم سرابی می گوید دولت به بازسازی بامیان توجه کافی نکرده است

صدها نفر در ولایت بامیان در مرکز افغانستان در اعتراض به بازسازی کند و عدم اسفالت جاده های این ولایت دست به تظاهرات زده اند.

تظاهر کنندگان جاده اصلی داخل شهر بامیان را بسته و در یک اقدام طنزآمی این جاده را کاهگل کرده اند.

آنها می گویند اگر دولت توانایی اسفالت کردن جاده های داخل شهر بامیان و شاهراه بامیان- کابل را ندارد و یا نمی خواهد آن را اسفالت کند، مردم آن را کاه گل خواهند کرد.

جواد ضحاک، رئیس شورای ولایتی بامیان در گفتگویی با بی بی سی گفت حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در سفرهای متعدد خود به بامیان، به مردم وعده داد که دولت جاده های داخل شهر بامیان و شاهراه بامیان-کابل را اسفالت می کند.

اما به گفته آقای ضحاک این وعده رئیس جمهوری و دهها وعده دیگر او تا اکنون به اجرا درنیامده است.

رئیس شورای ولایتی بامیان گفت: "بامیان از میلیاردها دلار کمک بین المللی به افغانستان در چند سال گذشته هیچ بهره ای نبرده است."

او افزود: "دولت با وجود امنیت صد درصدی بامیان هیچ توجهی به بازسازی و امور اقتصادی این ولایت نکرده است. حالا مردم می خواهند توجه دولت را جلب کنند."

آقای ضحاک گفت صدها نفر از مردم بامیان امروز، ۲۲ حمل/فروردین به جاده اصلی شهر بامیان ریختند و به کاه گل کردن این جاده آغاز کردند.

رئیس شورای ولایتی بامیان گفت: "خواست مردم بامیان این است که دولت جاده های داخل شهر بامیان و همچنین شاهراه کابل-بامیان را مطابق وعده آقای کرزی باید اسفالت کند."

آقای ضحاک همچنین گفت: "مردم بامیان می خواهند حد اقل بخشی از میلیاردها دلار کمک جامعه جهانی که در چند سال گذشته در اختیار دولت قرار گرفته و همچنین پولهای هنگفتی که در آینده به افغانستان سرازیر خواهد شد، برای بازسازی بامیان نیز مصرف شود."

او گفت در سراسر ولایت بامیان تنها دو کیلومتر جاده اسفالت شده وجود دارد که سال گذشته با "کیفیت نازل و با عرض خیلی کم" ساخته شد.

رئیس شورای ولایتی بامیان می گوید مردم به درخواست حبیبه سرابی، والی بامیان به تظاهرات و همچنین کاهگل کردن جاده داخل شهر بامیان به گونه موقت پایان دادند.

آقای ضحاک گفت مردم به والی بامیان یک ماه وقت دادند که درخواستهای آنان را به دولت مرکزی منتقل کند و دولت این درخواست را به اجرا بگذارد. به گفته او، اگر این درخواستهای مردم اجرا نشود، مردم بار دیگر به تظاهرات و همچنین کاهگل کردن جاده های داخل شهر ادامه خواهند داد.

خانم سرابی می گوید وزارتخانه های دولت افغانستان تا حال حاضر نشده اند که مسئولیت بازسازی شهر بامیان را به دوش بگیرند.

والی گفت درخواستهای مردم بامیان را به دولت مرکزی منتقل می کند، اما به گفته او، دولت تا حال به بازسازی بامیان توجه کافی نکرده است.

در سال ۱۳۸۴ خورشیدی آقای کرزی با قطع نوار کار اسفالت جاده بامیان-میدان شهر را از میدان شهر، مرکز ولایت وردک رسماً آغاز کرد، اما بعد از مدتی کار باز سازی این جاده متوقف شد.

مطالب مرتبط