وزیر فرهنگ افغانستان استیضاح می شود

کریم خرم
Image caption آقای خرم پیش از این نیز برای ارائه توضیح در مورد مسائل فرهنگی به مجلس فراخوانده شده بود

مجلس نمایندگان افغانستان تصمیم گرفته است که عبدالکریم خرم، وزیر اطلاعات و فرهنگ این کشور را به مجلس فراخوانده و استیضاح کند.

مجلس آقای خرم را در مورد عدم اجرای قانون رسانه های همگانی، که سال گذشته به تصویب رسید، مقصر می داند و این موضوع را دلیل استیضاح او عنواند کرده است.

اجرایی نشدن این قانون پس از تصویب آن در چند ماه گذشته انتقادهای نهادهای مدنی، رسانه ها و مجلس نمایندگان افغانستان را به دنبال داشته است.

در پی این انتقادها مجلس نمایندگان پس از پیشنهاد ۲۰ درصد اعضای این مجلس، با اکثریت آرا فیصله کرد تا عبدالکریم خرم وزیر اطلاعات و فرهنگ این کشور را به استیضاح بکشاند.

عبدالستار خواصی، دبیر مجلس نمایندگان برای توضح این موضوع گفت: "مجلس نمایندگان امروز تصمیم گرفت که وزیر محترم اطلاعات و فرهنگ را استیضاح کند. ۵۵ تن از وکلا امروز خواستند که وزیر اطلاعات و فرهنگ به استیضاح کشانده شود. البته روز استیضاح از طرف کمیته روسای کمیسیونهای مجلس تعیین خواهد شد."

قانون رسانه ها از جمله قانونهایی است که پس از تصویب شورای ملی افغانستان، حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان آن را امضا نکرده است.

مجلس نمایندگان پس از خودداری رئیس جمهوری از امضای آن، با دو ثلث آرا آن را بار دیگر به تصویب رساند.

میر احمد جوینده، یک عضو این مجلس می گوید هر گاه قانونی به تصویب دو ثلث اعضای مجلس نمایندگان برسد، دیگر نیازی به امضای رئیس جمهوری ندارد و لازم الاجرا است.

آقای جوینده گفت: "رئیس جمهوری این قانون را توشیح نکرد، چون اعتراضهایی در مورد آن داشت و این قانون پس آمد به مجلس نمایندگان. براساس قانون اساسی، قانونی را که مجلس نمایندگان با دو ثلث آرا تصویب کند، به توشیح رئیس جمهور نیاز ندارد و رسماً به عنوان قانون نافذ می شود."

این عضو مجلس نمایندگان گفت: "متاسفانه ما دیدیم که شش ماه از تصویب این قانون با دو ثلث آرا می گذرد، ولی تا اکنون نافذ نشده است. متاسفانه وزیر اطلاعات و فرهنگ و مقامهای حکومتی به بهانه های مختلف اجرای این قانون را معطل کرده اند."

'بی مورد'؟

اما مقامهای وزارت اطلاعات و فرهنگ استیضاح آقای خرم از سوی مجلس نمایندگان را "بی مورد" خوانده و گفته اند که تا حال قانون رسانه ها "به گونه رسمی" به آنها نرسیده است تا مکلف به اجرای آن باشند. نجیب الله منلی مشاور وزیر فرهنگ در گفتگویی با بی بی سی گفت: "وزارت اطلاعات و فرهنگ این قانون را رسما دریافت نکرده است. روزی که این قانون از مجاری رسمی، مانند وزارت عدلیه (دادگستری)، یا جریده رسمی، یا از طریق وزارت امور پارلمانی به گونه یک فرمان و یا حتی از طریق دارالانشای (دبیرخانه) مجلس نمایندگان به عنوان یک مصوبه امضا شده به وزارت اطلاعات و فرهنگ برسد، این وزارت خود را مکلف به تطبیق این قانون می داند."

او افزود: "تا آن زمان تطبیق قانون مربوط به وزارت اطلاعات و فرهنگ نمی شود؛ پس استیضاح وزیر اطلاعات و فرهنگ اصلاً دلیلی ندارد."

این در حالی است که شماری از روزنامه نگاران در افغانستان می گویند عدم اجرای قانون رسانه ها مشکلات زیادی را بر سر راه فعالیتهای آنها ایجاد کرده است.

به گفته این روزنامه نگاران، آنان به دلیل هراس از حکومت و بعضی از گروههای سیاسی و مذهبی نمی توانند با دست باز شغل روزنامه نگاری را به پیش ببرند. تصمیم استیضاح وزیر اطلاعات و فرهنگ در حالی از سوی مجلس نمایندگان گرفته می شود که پیش این نیز چند عضو دیگر کابینه افغانستان از سوی مجلس استیضاح و شماری از آنها رد صلاحیت شده اند.

مطالب مرتبط