سناتوران آمریکا: انتخابات افغانستان باید شفاف باشد

کنگره آمریکا

شماری از اعضای جمهوریخواه کنگره آمریکا وارد افغانستان شده و با برخی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری این کشور در کابل گفتگو کرده اند.

برگزاری "شفاف و عادلانه" انتخابات ریاست جمهوری که ماه اسد/خرداد آینده برگزار خواهد شد، محور این گفتگو ها بوده است.

میچ مک کانیل، یک عضو این هیات آمریکایی گفت که با اشرف غنی احمدزی، انوارالحق احدی و عبدالله عبدالله، از نامزدان احتمالی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بر سر این مساله گفتگو کرده است که چگونه می شود انتخابات را به گونه شفاف و عادلانه برگزار کرد.

آقای مک کانیل گفت از انتخاباتی که در افغانستان به گونه شفاف و عادلانه برگزار شود حمایت می کند.

او برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان را بسیار مهم دانست و گفت که این انتخابات از سوی جامعه جهانی از نزدیک نظارت خواهد شد.

این سناتور آمریکایی گفت: "ظرف شش سال گذشته با استفاده از ماموریت و کمکهای ناتو و برخی از کشورهای دیگر، راه برای گسترش دموکراسی در افغانستان هموار شده است. انتخابات آینده افغانستان از نزدیک از سوی جامعه جهانی نظارت خواهد شد که به طور شفاف و عادلانه برگزار شود."

برخی از نامزدان احتمالی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ضمن استقبال از این اظهارات آقای مکرنیل برخی از نگرانی های خود را نیز با او در میان گذاشتند.

انوار الحق احدی، یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گفت ضمن این که هنگام ثبت نام و توزیع کارت رای دهی، تقلب صورت گرفته، شماری از مقام های محلی با استفاده از امکانات دولتی به نفع آقای کرزی کار می کنند.

شماری از نمایندگان کنگره آمریکا در حالی حمایت خود را از برگزاری انتخابات افغانستان اعلام می کنند که نگرانیهایی در مورد تامین امنیت و تامین منابع مالی انتخابات آینده افغانستان، هنوز مطرح است.

انتظار می رود انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ۲۹ آگوست/اوت سال جاری میلادی برگزار شود.

مطالب مرتبط