روزنامه های کابل: دوشنبه، ۲۴ حمل

جنجالها بر برخی مواد قانون احوال شخصیه شیعیان، از مهمترین موضوعهای بازتاب یافته در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

شماری از مواد این قانون، به تصویب شورای ملی امضای حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان هم رسیده، اعتراضهای زیادی را در داخل و خارج کشور برانگیخته است. منتقدان این قانون می گویند این مواد قانون احوال شخصیه آزادیهای زنان را محدود می کند.

روزنامه نخست با اشاره به جنجالها بر سر قانون احوال شخصیه شیعیان، نوشته است که تنشها در این مورد به جایی رسیده است که باید می رسید.

به نظر روزنامه این جنجالها ناشی از "تناقضی" است که در قانون اساسی افغانستان وجود دارد. به همین دلیل به نوشته نخست، هم موافقان و هم مخالفان قانون احوال شخصیه به قانون اساسی استناد می کنند.

نویسنده نخست به این عقیده است که چند ماده قانون اساسی از لحاظ محتوایی "متناقض" است؛ از جمله ماده سوم، که تاکید می کند هیچ قانونی نباید مخالف اساسات اسلام باشد و ماده هفتم که دولت را ملزم به رعایت پیمانهای بین المللی، از جمله منشور جهانی حقوق بشر می کند.

روزنامه در ادامه می نویسد که دولت تا حال از این "تناقض" چشم پوشی کرده است. نویسنده همچنین هشدار داده است که در صورت حل نشدن این تناقض هم احکام فقهی و هم اعلامیه حقوق بشر به گونه لازم اجرا نخواهد شد.

روزنامه هشت صبح مخالفان بازنگری قانون احوال شخصیه را متهم کرده است که با یادآوری زمان محرومیت شیعیان از چنین قانون و ستمهای رژیمهای گذشته، می خواهند محتوای "مردسالارانه و زن ستیزانه" این قانون را کتمان کنند.

روز پانزدهم حمل/فروردین در پی افزایش اعتراضها به این قانون، به وزارت عدلیه/دادگستری دستور داد که مواد مورد انتقاد در این قانون را بازنگری کند.

روزنامه با اشاره به مخالفت شماری از روحانیون شیعه به بازنگری این قانون نوشته است که "پایان انحصار رژیم های گذشته هیچگاه به معنای آن نیست که قیمومیت انحصاری گروهی دیگر جانشین آن شود."

به عقیده نویسنده، عدم جواز خروج زن بدون اجازه شوهر از خانه "حقوق آموزش، مشارکت سیاسی، مالکیت، سیاحت و دیگر حقوق محروم می کند."

هشت صبح در ادامه نوشته است که بهتر آن است که متن بازنگری شده این قانون به گونه دقیق، قانونی و علمی پیگیری و به جنجالهای "بدفرجام" پایان داده شود.

اما روزنامه راه نجات در مقاله ای واکنشهای منفی به برخی مواد این قانون را "عجولانه، غیرمنطقی و برای تضعیف اسلام و اسلام گرایی" خوانده است.

به نوشته روزنامه، کسانی که در مخالفت با این قانون اظهار نظر کرده اند، کسانی هستند که "هیچ صلاحیتی" در این مورد ندارند و نظرهای آنان بیشتر "جنبه سیاسی" دارد.

در ادامه مقاله راه نجات آمده است که "زنان مسلمان و شیعه پذیرش این قانون را برای احقاق حقوق واقعی خود خواستارند و از شعارها و دسیسه سازی غرب و غرب زدگان استقبال نمی کنند."

روزنامه دولتی انیس با اشاره به اعتراض شماری از سناتوران افغان به تلفات غیرنظامیان در ولایت جنوب شرقی خوست، تاکید کرده است که ناتو باید عاملان کشتار غیرنظامیان را مجازات کند.

روز یکشنبه، ۲۳ حمل، شماری از اعضای مجلس سنای افغانستان در اعتراض به کشته شدن پنج عضو یک خانواده در پی حمله نیروهای بین المللی در خوست، دست به اعتصاب کاری زدند.

انیس نوشته است که با وجود تاکید دولت افغانستان و فرماندهان نیروهای خارجی در این کشور، حمله به محلات مسکونی و تلفات غیرنظامیان در این کشور کاهش نیافته است.

انیس نیروهای خارجی را مورد انتقاد قرار داده است که عاملان تلفات غیرنظامیان را تا حال مجازات نکرده و به نظر نویسنده این امر ممکن است منجر به کاهش اعتماد مردم به این نیروها و جامعه جهانی شود.

روزنامه ماندگار با توجه به تصمیم مجلس نمایندگان مبنی بر استیضاح عبدلکریم خرم، وزیر اطلاعات و فرهنگ، نوشته است که عدم اجرای قانون رسانه توسط وزارت اطلاعات و فرهنگ می تواند "نگران کننده" باشد.

روز شنبه، ۲۲ حمل/فروردین، مجلس اعلام کرد که با اکثریت آرا تصمیم گرفته است که آقای خرم را به دلیل عدم اجرای این قانون استضاح کند.

به نوشته ماندگار، سال گذشته افغانستان شاهد "افزایش" خشونتها علیه روزنامه نگاران بوده که بیشتر این خشونت ها از سوی دولت و نهادهای امنیتی اعمال شده است.

به نظر نویسنده، مجلس به عدم اجرای قانون رسانه ها "واکنش دقیق و به موقع" نشان داد. نویسنده همچنین تاکید کرده که لازم است با پیگیری این موضوع، از تکرار برخوردهای نامناسب با روزنامه نگاران جلوگیری شود.

مطالب مرتبط