مقام های افغان: نیرو و امکانات پلیس افغانستان کم است

پلیس افغانستان
Image caption وزیر داخله افغانستان خواستار کمک جامعه جهانی برای تجهیز پلیس این کشور شد

وزیر کشور افغانستان اعلام کرده است که پلیس این کشور با کمبود امکانات و نیروی انسانی مواجه است.

حنیف اتمر، وزیر داخله/کشور افغانستان در برنامه "حسابدهی حکومت به ملت" گفت با ابراز نگرانی از وضعیت امنیتی در مناطق مختلف کشور، خواستار کمک جامعه جهانی برای تجهیز پلیس شد.

وزیر داخله افغانستان گفت که حملات مخالفان دولت در سال گذشته خورشیدی ۴۵ درصد نسبت به سال ۱۳۸۶ خورشیدی یعنی دو سال پیش، افزایش یافت.

به گفته آقای اتمر، در کنار افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان، پلیس نیز تلفات سنگینی را متحمل شده است. او می گوید که نزدیک به ۱۴۰۰ مامور پلیس در سال گذشته کشته شدند. وزیر داخله افغانستان همچنین گفت که برای تامین امنیت به نیروی پلیس، تجهیزات نظامی و امکانات بیشتری نیاز است. او از جامعه جهانی خواست تا افغانستان را در این زمینه کمک کند.

آقای اتمر گفت: "از پلیس توقع این است که هم در برابر تروریست تا دندان مسلح جنگ و مبارزه بکند و هم در برابر جرایم سازمان یافته. سلاح و امکاناتی که پلیس دارد، برای ماموریت اول کافی نیست.نه تشکیلش، نه سلاحش و نه تعلیماتش."

آقای اتمر همچنان می گوید که در آینده نزدیک پنج هزار مامور پلیس جذب و آموزش داده خواهند شد.

براساس توافقات بن، پلیس افغانستان وظیفه تامین امنیت را برعهده دارد، اما به گفته وزیر داخله، پلیس در برخی از مناطق در جنگی رو در رو با مخالفان شرکت دارد. اما به گفته او، پلیس امکانات لازم برای شرکت در چنین جنگهایی را ندارد.

آقای اتمر می گوید که اکثر این درگیری ها در مناطق مرزی رخ می دهد. او گفت: "ما در مرز دو دشمن داریم. یکی تروریستهایی هستند که از آن سوی مرز به کشور ما می آیند، دشمن دیگر قاچاقچیان مواد مخدر هستند که اکنون با تروریستان یکجا شده اند."

آقای اتمر افزود: "ما آرام ننشسته ایم. نیروهای مرزی ما در سال گذشته ۲۰۰۰ عملیات را علیه آنان انجام دادند که در نتیجه آن ۲۷۱ تروریست کشته و بیش از ۴۵۰ تن آنان زخمی شدند. بر ضد قاچاقچیان مواد مخدر هم کارهای عمده ای انجام شده است. هر روز و به اشکال مختلف یک مامور پلیس در نگهداری از مرزهای ما یا کشته و یا زخمی می شوند."

وزیر داخله می گوید که بیش از ۵۰۰ گروه از ۲۰۰۰ گروه مسلح غیرقانونی را خلع سلاح کرده و ۷۰۰۰ اسلحه مختلف را از آنان به دست آورده است.

آقای اتمر وجود رشوه و فساد را در برخی از موارد انکار نمی کند، اما می گوید که تلاش برای مقابله با آن را شروع کرده است و تعدادی از ماموران پلیس نیز به اتهامات مشابه محاکمه شده اند.

مطالب مرتبط