نمایشگاه هنرهای تجسمی افغانها در مشهد

آثاری از نمایشگاه مهاجران افغان در مشهد
Image caption این هشتمین سال پیاپی است که این نمایشگاه در شهر مشهد بر گزار می شود

نمایشگاه سالانه هنرجویان جوان افغانستان در رشته های طراحی، نقاشی، مجسمه سازی، حجم و تصویرسازی در مشهد برگزار شده است.

در این نمایشگاه که از ۲۰ فروردین برای مدت یک هفته برگزار شده، بیش از ۳۰۰ اثر مختلف از هنرمندان جوان افغانستان به نمایش گذاشته شده است.

آثار به نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه مربوط به هنرجویان مرکز هنرهای تجسمی اندیشه است که نمایشگاه هم از سوی همین مرکز راه اندازی شده است

حجم، رنج تنهایی

بخشی از آثار این نمایشگاه آثار حجم و مجسمه سازی است.

محمد حسین جعفری، مسول مرکز هنر های تجسمی در مورد آثار این بخش از نمایشگاه می گوید: "ما در آموزش طراحی قبلاً در فضای سنتی کار می کردیم، ولی در نمایشگاه امسال ما وارد فضاهای تخصصی شدیم. آثاری که در این جا به نمایش گذاشته شده، نشان می دهد که این هنرمندان با مبانی هنر و طراحی به خوبی آشنایی دارند."

آلبوم عکس: نمایشگاه هنرهای تجسمی افغانها در مشهد

بخشی از آثار به نمایش گذاشته شده در رشته حجم و مجسمه سازی، مربوط به آثار سمیه خاوری است که در مسابقات هنری در سطح ولایت/ استان خراسان رضوی به مقام اول دست یافته است.

استفاده از فضاهای مدرن و دور شدن از عناصر رئالیستی، از ویژگیهای آثار به نمایش در آمده از خانم خاوری است.

تصویر سازی

تصویرسازی کودک و نوجوان، بخش دیگری از آثار این نمایشگاه است، در این قسمت، تصویرسازی کتابهای کودک به نمایش گذاشته شده است.

ویژگی این قسمت از آثار، این است که شعرهایی که در این آثار از آنها استفاده شده، همه از شاعران افغانستان است و تصویرهای آنها نیز به روشها و تکنیک های مختلف کار شده است.

روشهای به کار گرفته شده در تصویرسازی آبرنگ، رنگی و آب مرکب است که برای رده های سنی مختلف کار شده است.

این هشتمین سال پیاپی است که این نمایشگاه در شهر مشهد بر گزار می شود. آقای جعفری مسئول نمایشگاه می گوید: "ما هر سال آثار تازه ای را به نمایش گذاشته ایم و آثار امسال هم برای اولین بار به نمایش گذاشته شده است."

مسئول این نمایشگاه می گوید: "تعداد زیادی از آثار نمایشگاه، در مسابقات هنری در استان خراسان رضوی شرکت کرده اند که توانسته اند در سطح استان در چند رشته مقام بیاورند."

ویژگیهای نمایشگاه

آقای جعفری ویژگیهای نمایشگاه امسال را "تخصصی بودن" آن می داند و می گوید هنرجویانی که در نمایشگاه امسال شرکت کرده اند کمتر از ۱۲ نفر هستند، در حالی که در نمایشگاههای گذشته بیش از ۴۰ نفر شرکت می کردند.

آقای جعفری در این مورد گفت: "ما امسال خواستیم که وارد فضاهای تخصصی شویم و فقط آثارهنرمندانی را به نمایش گذاشتیم که هر کدام از آنها چندین سال در رشته های طراحی، حجم، مجسمه سازی، نقاشی و تصویر سازی کار کرده بودند."

اکسپرسیونیسم

در بخش دیگری از نمایشگاه، نقاشی های اکسپرسیونیستی به نمایش گذاشته شده است. یکی از ویژگی این آثار پدیده مهاجرت است که در بیشتر آثار این نمایشگاه دیده می شود.

این نمایشگاه بر خلاف دیگر نمایشگاهها، که در نگارخانه های هنری بر پا می شوند، در یکی از مناطق حاشیه ای شهر مشهد "گلشهر " برگزار شده، که یک منطقه مهاجر نشین است. محمد باقر عطایی، یکی دیگر از مسئولان این نمایشگاه، می گوید آنها از برگزاری نمایشگاه در این محل هدف خاصی داشتند: "ما خواستیم که جامعه مهاجر را با هنر و شکل آثار هنری آشنا کنیم تا جایگاه هنر تجسمی را در میان خود گم نکنند و بتوانند آثار تجسمی را به شکل واقعی آن تعریف کنند."

نام هر اثر، کلید راه یابی به دنیای درون هنرمند است که متاسفانه هیچ یک از آثار به نمایش گذاشته شده نام و عنوان ندارد. این شاید به علت کثرت آثار است که نام صاحب اثر در کنار هر اثر دیده می شود.

با همه اینها می توان گفت که آثار این نمایشگاه مضامین متنوع و تازه دارند و توسط هنرمندانی نا شناخته ای خلق شده اند.