نشریات کابل: چهارشنبه ۲۶ حمل

توافقات صلح در پاکستان میان دولت این کشور و گروه طالبان در منطقه سوات، موضوع اصلی بازتاب یافته در نشریات چاپ امروز کابل است.

روزنامه نخست به توافقات صلح دولت پاکستان و با طالبان در منطقه سوات پرداخته و با توجه به این مسئله، نسبت به سیاست های جهان در مبارزه راستین با افراطگرایی اسلامی و تروریسم ابراز شک و تردید کرده است.

نویسنده نخست می نویسد، دولت پاکستان به طالبان محلی اجازه داده تا ساکنان این منطقه را بدون توجه به قوانین بین المللی، به شکل سنتی آن محاکمه کرده و مجازات کنند؛ در حالی که به نوشته روزنامه، جامعه جهانی و آمریکا هنوز از دولت پاکستان حمایت می کنند.

این روزنامه افزوده که اداره باراک اوباما، در استراتژی جدید خود برای افغانستان و پاکستان، تعهد کرده ملیاردها دلار به پاکستان بپردازد.

نخست می نویسد، پاکستان از یک سو کمک های هنگفت مالی از جهان دریافت می کند و از سوی دیگر تلاش دارد تا تندروان مذهبی را که "سلاح برنده برای تخریب هندوستان و افغانستان است" از دست ندهد.

روزنامه هشت صبح نیز در مطلبی در صفحه نخست خود به همین موضوع پرداخته و نوشته که دولت افغانستان از تصویب و توشیح قوانین شریعت در دره سوات توسط دولت پاکستان نگران است.

این روزنامه به نقل از سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان نوشته: "کنار آمدن با تروریستان، می تواند عواقب ناگواری نه تنها به اوضاع داخلی آنکشور، بلکه بر اوضاع کشورهای منطقه و همچنین امنیت افغانستان داشته باشد."

هشت صبح در سرمقاله خود نیز نوشته است: "طالبان در مناطق تحت تسلط شان نه فقط به تبلیغ ایده ها و اندیشه های و ایدیولوژی خاص خودشان می پردازند، بلکه امکان آن را هم می یابند که به اجرای شریعت خود ساخته خویش نیز بپردازند و از این طریق افراد تازه ای را تربیه و به لشکر خود بیافزایند."

روزنامه افغانستان نوشته که اگرچه توافقات دولت پاکستان با طالبان محلی، موضوع داخلی پاکستان است و نباید در آن "مداخله" کرد، اما نویسنده باور دارد که این توافقات اگر روی امنیت افغانستان تاثیر داشته باشد، مقامات افغان حق دارند نسبت به آن ابراز نگرانی کنند.

نویسنده افغانستان افزوده که تجربه نشان داده، هر زمانی که طالبان در پاکستان مجال فعالیت نیافته اند، وضعیت امنیتی در افغانستان بدتر شده چون این گروه ها تلاش کرده اند "حضور خود را در خاک افغانستان به نمایش بگذارند."

روزنامه ماندگار به مشکلات بهداشت و دسترسی افغانها به خدمات صحی پرداخته و نوشته که افغانستان از نظر بهداشت، "یکی از کشورهای بحرانی دنیا است."

این روزنامه نوشته که مرگ و میر مادران و کودکان در افغانستان به دلیل مشکلات بهداشتی زیاد است و جدا از این، افغانها برای درمان بیماری های عادی، مجبور هستند به کشورهای خارجی بروند چون هنوز نمی توانند به سیستم درمانی در کشورشان اعتماد کنند.

روزنامه ماندگار با این مقدمه، به اظهارات روز گذشته وزیر صحت افغانستان با شک و تردید نگریسته که از کیفیت بالای دارو در افغانستان سخن گفته بود.

این روزنامه نوشته، با توجه به "دروازه های باز" افغانستان و واردات بدون کنترل مواد و کالای تجاری به این کشور، بعید به نظر می رسد در بازارهای افغانستان داروی غیر استاندارد کم باشد.

روزنامه ویسا به ادامه کشته شدن غیرنظامیان در افغانستان در عملیات نیروهای خارجی انتقاد کرده است.

این روزنامه نوشته که نیروها و مقامات آمریکایی هر بار به دنبال وارد آمدن تلفات به افراد غیرنظامی، تنها به عذرخواهی اکتفا می کنند اما نویسنده افزوده که عذرخواهی، دردی را دوا نمی کند و قرار نیست با عذرخواهی و پوزش، زندگی افراد غیرنظامی که در عملیاتها کشته شده اند، دوباره بدست آید.

ویسا نسبت به پیامدهای "بد" ادامه کشتار غیرنظامیان در افغانستان هشدار داده و نوشته که ادامه این وضعیت می تواند "بسیار خطرناک" باشد.