انفجار در 'قایق مهاجران افغان' تلفاتی داده است

قایق حامل مهاجران
Image caption هر ساله دهها قایق حامل مهاجران غیرقانونی عازم استرالیا می شود

وقوع انفجار در یک قایق حامل پناهجویان افغان در آب های ساحلی استرالیا تعدادی کشته و زخمی برجای گذاشته است.

روز پنجشنبه، 16 آوریل (27 فروردین/حمل)، به نقل از منابع بیمارستانی در شهر داروین، واقع در شمال استرالیا، گزارش کردند که در یک قایق حامل حدود چهل و نه پناهجو، که گفته می شود شهروند افغانستان بوده اند، انفجار یا آتش سوزی روی داده که در اثر آن دست کم سه تن از سرنشینان قایق کشته و چندین نفر دیگر زخمی شده اند.

براساس برخی گزارش ها، دو تن دیگر از سرنشینان قایق نیز ناپدید شده اند و کشتی ها نیروی دریایی استرالیا برای یافتن آنان به جستچو در آبهای نزدیک محل حادثه ادامه می دهند.

هنوز علت این واقعه، که به عنوان انفجار یا آتش سوزی گزارش شده، و آمار نهایی کشته ها و زخمی های آن مشخص نیست هر چند یک مقام استرالیایی گفته است که سرنشینان قایق با ریختن بنزین، باعث آتش سوزی عمدی شدند.

این حادثه زمانی روی داد که کشتی های نیروی دریایی استرالیا این قایق را برای انتقال سرنشینان به یکی از مراکز بازداشت پناهجویان واقع در جزیره کریسمس، واقع در دو هزار و ششصد کیلومتری سواحل شمال سرزمین اصلی استرالیا، هدایت می کردند یا، به گفته برخی گزارشگران، آن را یدک می کشیدند.

وزارت کشور استرالیا گفته است که دلیل انتقال سرنشینان قایق به مرکز بازداشت پناهجویان در جزیره کریسمس انجام معاینان پزشکی و امنیتی بوده که در مورد پناهجویان و مهاجران غیرقانونی صورت می گیرد.

تلاش برای ورود غیرقانونی به استرالیا از طریق دریا واقعه ای غیرعادی در این کشور نیست و به گفته مقامات اداره مهاجرت استرالیا، از آغاز سال میلادی جاری تا کنون شش قایق با بیش از دویست و پنجاه پناهجو در آب های ساحلی شناسایی و سرنشینان آن به بازداشتگاه مهاجران غیرقانونی انتقال یافته اند.

سیاست جدید مهاجرتی

این منابع این امکان را نیز نادیده نگرفته اند که احتمالا تعدادی قایق حامل پناهجویان و مهاجران غیرقانونی هم توانسته اند بدون برخورد با گشتی های دریایی استرالیا سرنشینان خود را در سواحل این کشور پیاده کند.

Image caption با وجود تغییر سیاست مهاجرتی استرالیا بازداشتگاه مهاجران هنوز برجاست

این رقم در مقایسه با آمار مربوط به دوره مشابه سال گذشته افزایش قابل توجهی را نشان می دهد و احزاب مخالف دولت سیاست مهاجرتی ملایم تر دولت کارگری را، که اواخر سال 2007 به قدرت رسید، عامل این افزایش دانسته اند.

پیش از اعمال سیاست جدید، پناهجویان غیرقانونی بلافاصله به بازداشتگاه هایی واقع در دو جزیره کوچک اعزام می شدند و تا زمان خاتمه رسیدگی به درخواست آنان، در همین اماکن می ماندند.

طبق سیاست جدید، پناهجویان هنوز هم به بازداشتگاه ویژه ای در جزیره کریسمس انتقال می یابند اما اداره مهاجرت موظف است در رسیدگی به درخواست پناهندگی آنان سرعت عمل به خرج دهد و پرونده ها هر شش ماه یک بار توسط یک نهاد مستقل بازنگری می شود.

روز گذشته وزیران و مقامات ارشد بیش از شصت کشور در اجلاس ویژه رسیدگی به قاچاق انسان که در جزیره بالی، اندونزی، برگزار شده بود شرکت کردند.

وزیر امور خارجه استرالیا در این اجلاس گفت که با وخامت اوضاع اقتصاد جهانی، بر شمار متقاضیان کار در خارج و در نتیجه، مراجعه آنان به قاچاقچیان انسان افزوده شده است.

اندونزی مبدا اصلی پناهجویان و مهاجران غیرقانونی است که توسط قاچاقچیان انسان از طریق دریا رهسپار استرالیا می شوند و در موارد متعدد، گزارش هایی از حوادث منجر به کشته شدن آنان انتشار یافته است.

مطالب مرتبط