نشریات کابل: پنجشنبه ۲۷ حمل

تظاهرات روز گذشته در کابل در اعتراض و در حمایت از قانون شیعیان، از موضوعات اصلی بازتاب یافته در نشریات چاپ امروز کابل است.

روزنامه هشت صبح به مسئله جنجال برانگیز قانون احوال شخصیه شیعیان و تظاهرات روز گذشته پرداخته و حمله به یک مکتب در غرب شهر کابل را که از سوی "طرفداران قانون احوال شخصیه" صورت گرفت، به شدت محکوم کرده است.

به نظر نویسنده هشت صبح چنین اقدامی می تواند نشانگر "اندیشه طالبانی" باشد که حقوق مشروع زنان را به رسمیت نمی شناسد.

نویسنده در ادامه مطلب نتیجه گیری می کند که این روند حتی اگر به نفع دین هم صورت بگیرد، باز منفعت آن را طالبانی خواهند برد که هم اکنون در رویارویی با ارزشهای دموکراتیک قرار گرفته اند.

روزنامه راه نجات تظاهرات موافقان و مخالفان قانون احوال شخصیه شیعیان را به نفع امنیت و ثبات افغانستان ندانسته و مدعی شده است که از این ماجرا، افرادی سود می برند که می خواهند افغانستان را وارد بحران کنند.

نویسنده راه نجات افزوده حالا که این قانون به دستور رییس جمهور کرزی برای بازنگری به وزارت عدلیه سپرده شده، باید منتظر ماند و دید که این وزارت چه تغییراتی در آن وارد می کند.

در ضمن، نویسنده دیدگاه های برخی را که به باور روزنامه، تلاش می کنند قرائت جدید از اسلام ارایه کنند، مورد انتقاد قرار داده و آنان را "روشنفکرمآب" خوانده است.

روزنامه ویسا هم به همین موضوع پرداخته و اعتراض و انتقاد نسبت به قوانین را بخشی از حقوق مردم دانسته است.

به نظر نویسنده، در تمام دنیا، معمول است که قوانین پس از تصویب، در صورتی که انتقاداتی وجود داشته باشد، مورد بازنگری قرار می گیرند.

روزنامه ماندگار نوشته که رقم معتادان در افغانستان افزایش یافته و این مسئله را فاجعه ای خوانده که در کنار تروریسم و قاچاق مواد مخدر، می تواند این کشور را به نابودی بکشاند.

به نظر نویسنده، در چند سال گذشته یکی از وظایف دولت در کنار مبارزه با کشت و قاچاق مواد مخدر، پایین آوردن شمار معتادان بوده است، که به اصطلاح نویسنده، دولت "دست روی دست گذاشته" و در این مورد هیچ کاری نکرده است.

اخیرا براساس برخی گزارشها از ولایت هرات در غرب افغانستان، شمار معتادان مواد مخدر در این شهر به نزدیک به پنجاه هزار نفر رسیده است.

روزنامه انیس با اشاره به سخنان اخیر ژنرال مایک مولن، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا در خاور میانه، که از افزایش خشونتها در افغانستان هشدار داده، نوشته که جامعه جهانی باید ارتش افغانستان را در مقابله با تهدیدها تقویت کند.