مخالفت فهیم با نامزدی عبدالله برای انتخابات افغانستان

مارشال قسیم فهیم
Image caption آقای فهیم در دوره های انتقالی و موقت معاون رییس جمهور کرزی بود

یک روز پس از آنکه سخنگوی جبهه ملی افغانستان - اپوزیسیون دولت - دکتر عبدالله عبدالله، وزیر پیشین خارجه را به عنوان نامزد واحد این جبهه برای انتخابات افغانستان معرفی کرد، مخالفت های در مورد این تصمیم از درون جبهه ملی ابراز شده است.

مارشال قسیم فهیم، از اعضای برجسته جبهه ملی گفت که از نامزدی دکتر عبدالله به عنوان نامزد واحد این جبهه برای انتخابات افغانستان حمایت نمی کند.

آقای فهیم گفت که تصمیم در مورد نامزدی دکتر عبدالله، در جلسه ای با عدم حضور بسیاری از اعضای برجسته جبهه ملی اتخاذ شده و از این رو اعتبار ندارد.

جبهه ملی افغانستان که از گروه های مهم اپوزیسیون دولت به رهبری حامد کرزی در افغانستان خوانده می شود، ظرف ماه های اخیر سرگرم انتخاب نامزد واحدی برای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بود.

فاضل سانچارکی، سخنگوی جبهه ملی روز گذشته اعلام کرد که پس از بحث و مذاکرات طولانی، این جبهه از نامزدی دکتر عبدالله "با اتفاق آراء" حمایت می کند.

حمایت از کرزی؟

مارشال قسیم فهیم، در تماس با بی بی سی گفت که تصمیم به نامزدی دکتر عبدالله، در یک "جلسه ناقص و از سوی چند فرد محدود" اتخاذ شده که به گفته او، بسیاری از اعضای رهبری جبهه در آن حضور نداشتند.

آقای فهیم گفت که به نظر او بهتر است تا پیش از معرفی نامزد، مذاکرات بیشتری با سایر "نامزدهای مطرح" نیز صورت گیرد.

او گفت: "ما معتقد به این هستیم که به یک اتفاق ملی برسیم و به اساس یک تفاهم ملی اگر شود که با نامزدهای دیگری که احتمالا مطرح هستند، مانند آقای کرزی، تفاهم صورت گیرد و یک نامزد واحد و قوی پیشکش شود که برای ثبات افغانستان مفید است."

Image caption آقای کرزی گفته است در انتخابات آینده ریاست جمهوری شرکت خواهد کرد

به نظر می رسد، آقای فهیم به شکلی پشتیبانی خود را از حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان در انتخابات ریاست جمهوری ابراز کرده است؛ موضوعی که می تواند جبهه ملی افغانستان را وارد مرحله تازه ای کند.

آقای فهیم در دوره های موقت و انتقالی، به حیث معاون حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان کار کرده است، اما در آستانه برگزاری نخستین انتخابات ریاست جمهوری پس از توافقات بن، آقای کرزی احمد ضیا مسعود، برادر احمد شاه مسعود را به عنوان معاون اول خود معرفی کرد و به مارشال فهیم، در کابینه ای خود جا نداد.

آقای فهیم، در آن زمان رییس جمهور کرزی را به حذف مجاهدین از قدرت متهم کرد و گفت که آقای کرزی دیگر حمایت مجاهدین را از دست داده است.

'نامزد قوی'

قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در تابستان امسال برگزار شود و مخالفان سیاسی حامد کرزی، رییس جمهور این کشور، ظرف ماههای اخیر در تلاش بوده اند تا روی معرفی "نامزد قوی" برای شرکت در انتخابات در برابر حامد کرزی، به توافق برسند.

اشرف غنی احمدزی، وزیر پیشین دارایی، علی احمد جلالی، وزیر پیشین داخله (کشور) و انورالحق احدی، وزیر پیشین دارایی و شماری دیگر از فعالان سیاسی، از جمله افرادی هستند که تمایل خود را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری برای رویارویی با حامد کرزی، ابراز کرده اند.

جبهه ملی افغانستان پیش از این اعلام کرده بود که در تلاش است تا با سایر نامزدهای انتخابات از جمله آقایان جلالی، احمدزی و گل آغا شیرزی، والی ننگرهار، به توافقاتی دست یابند.

هنوز ثبت نام رسمی نامزدهای انتخابات افغانستان رسما آغاز نشده است و احتمال آن وجود دارد که تا آن زمان، تغییراتی در صف بندی های انتخاباتی رونما شود.

مطالب مرتبط