علایم مرزی افغانستان و ایران بازسازی می شود

پلیس مرزی افغانستان
Image caption برخی مناطق مورد اختلاف نیز در مرز افغانستان و ایران وجود دارد، اما در بازسازی نشانه های مرزی خطوط مرزی تغییر نخواهد کرد

مقامات کشورهای ایران و افغانستان می گویند بر اساس برنامه ای جدید، بازسازی علایم مرزی میان این دو کشور را آغاز کرده اند.

وزارت خارجه افغانستان می گوید بسیاری از علایم مرزی میان این دو کشور، طی سالهای گذشته کمرنگ شده بود و نیاز به بازسازی داشت و به همین منظور، تعمیر و رنگ آمیز آنها آغاز شده است.

مسئولان کنسولگری ایران در هرات نیز می گویند مقامات افغانستان و ایران یک سال پیش بر سر اجرای این برنامه موافقت کرده بودند.

سلطان احمد بهین، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به بی بی سی گفت: "این برنامه از سوی کمیسیونی که با اشتراک نمایندگان دو کشور ایجاد شده بود، اجرا می شود."

مسئولان کنسولگری ایران در هرات همچنین گفته اند که علاوه بر بازسازی علایم مرزی، تمام مدارک و نقشه های سابق مرزی نیز به صورت مدرن و امروزی بازسازی خواهند شد.

گفته می شود در مرز میان افغانستان و ایران مناطق مورد اختلاف نیز وجود دارد، اما به گفته مقامات افغان، در این برنامه تنها به بازسازی علایم مرزی گذشته پرداخته خواهد شد و اجرای این برنامه به معنی تغییر موقعیت خطوط مرزی نیست.

افغانستان و ایران مرز مشترک طولانی با یکدیگر دارند که همواره قاچاقچیان، مواد مخدر را از مسیر این مرز به ایران و کشورهای دیگر قاچاق می کنند.

مطالب مرتبط