بازنگری قانون احوال شخصیه شیعیان 'امکانپذیر' است

قانون احوال شخصیه شیعیان
Image caption امضای قانون احوال شخصیه توسط حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان اعتراضهای زیادی را برانگیخت

یک گروه پارلمانی در افغانستان در واکنش به مخالفت روحانیون با بازنگری قانون احوال شخصیه شیعیان می گوید امکان بازنگری این قانون از راههای قانونی وجود دارد.

ظاهراً اشاره این گروه، که شماری از اعضای مجلس نمایندگان در آن عضویت دارند و خود را "گروه راه نو" می خوانند، به سخنان اخیر آیت الله آصف محسنی، روحانی با نفوذ شیعه است، که با بازنگری این قانون مخالفت کرده است.

آقای محسنی در نشست خبری در مدرسه خاتم النبیین تاکید کرد که وزارت عدلیه/دادگستری و هیچ نهاد دیگری حق آوردن تغییر در قانون احوال شخصیه شیعیان را که حاوی احکام شرعی است ندارد.

امضای قانون احوال شخصیه شیعیان توسط حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در هفته های اخیر اعتراضهای گسترده مدافعان حقوق بشر، رسانه ها و گروههای مختلف سیاسی و اجتماعی را در داخل و خارج افغانستان برانگیخت.

معترضان این قانون می گویند شماری از مواد این قانون حقوق زنان را به گونه گسترده ای نقض می کند.

آقای کرزی در پاسخ به این اعتراضها به وزارت عدلیه/دادگستری دستور داد که مواد مورد انتقاد را بازنگری کند.

اما پس از صدور این دستور و احتمال اجرایی شدن آن، شماری از روحانیون و گروههای محافظه کار با بازنگری این قانون به شدت مخالفت کردند.

اعضای گروه پارلمان "راه نو" روز جمعه، ۲۸ حمل/فروردین در گفتگو با خبرنگاران تاکید کردند که هیچ فرد یا گروهی نباید از این قانون برای رسیدن به اهداف سیاسی استفاده کند.

گروه سیاسی راه نو به این باور است که تصویب قانون احوال شخصیه شیعیان در افغانستان یک نیاز است. اعضای این گروه می گویند اگر این قانون تعدیل و یا بازنگری می شود، این کار باید از راههای قانونی انجام شود.

محمد سرور جوادی، نماینده بامیان در مجلس نمایندگان و عضو این گروه پارلمانی می گوید هیچ فردی حق ندارد در مورد این قانون و قوانین دیگر فتوا صادر کند .

آقای جوادی گفت: "دولت جمهوری اسلامی افغانستان تمام نهادهای قانونی خود را دارد، قوای سه گانه دولت موجود است، بنابراین هیچ مفتی حکم صادر نمی تواند که فلان قانون چنین شود و فلان قانون چنان- چه کسانی که که مدعی حقوق و کرامت انسانی هستند و چه کسانی که مدعی زعامت دین هستند."

Image caption معترضان قانون احوال شخصیه می گویند این قانون حقوق زنان را به گونه گسترده نقض می کند

او افزود: "اینها، هر دو طرف، متوجه این باشند که تیکه داری (پیمانکاری) دین و تیکه داری کرامت انسانی منحصر به افراد و اشخاص نیست."

اشاره غیرمستقیم آقای جوادی به سخنان اخیر آیت الله محسنی است که بازنگری قانون احوال شخصیه را به شدت مورد اعتراض قرار داده بود. آقای محسنی، از رهبران جهادی و از تهیه کنندگان پیشنویس قانون احوال شخصیه است.

گروه راه نو می گوید "برخورد سیاسی، خشونت و راه اندازی تظاهرات" راه حل منطقی برای اصلاح این قانون نیست و باید گروههای موافق و مخالف این قانون نظریات خود را از طریق مراجع قانونی مطرح کنند.

در روزهای گذشته شماری از مخالفان و موافقان قانون احوال شخصیه شیعیان به حمایت و مخالفت با بازنگری این قانون در کابل اقدام به راهپیمایی کردند.

این گروه پارلمانی همچنان از دولت افغانستان خواست که بر مراکز مذهبی در این کشور نظارت کند تا این مراکز محلی برای فعالیت های سیاسی نشود. قانون جنجال برانگیز احوال شخصیه شیعیان انتقاد بیشتر گروه های مدافع حقوق بشر را برانگیخته است. این نهاد ها می گویند حقوق زنان در این قانون به گونه گسترده نقض شده است.

مطالب مرتبط