جبهه ملی: مخالفت فهیم با نامزدی عبدالله 'نظر شخصی' است

دکتر عبدالله
Image caption دکتر عبدالله وزیر پیشین خارجه افغانستان و عضو جبهه ملی مخالف دولت است

جبهه ملی مخالفت مارشال فهیم با نامزدی دکتر عبدالله از سوی این جبهه برای انتخابات ریاست جمهوری را نظر شخصی او دانسته است.

پس از اعلام نامزدی دکتر عبدالله، عضو جبهه ملی و وزیر پیشین خارجه در کابینه حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، مارشال قسیم فهیم، عضو دیگر این جبهه به بی بی سی گفت نامزدی آقای عبدالله براساس نظر خواهی از اعضای ارشد جبهه نبوده است.

فاضل سانچارکی، سخنگوی جبهه در واکنش به ابراز مخالفت آقای فهیم، گفت دکتر عبدالله از سوی شورای رهبری جبهه ملی "به اتفاق آرا" به عنوان نامزد واحد جبهه مورد تایید قرار گرفته است.

آقای سانچارکی مخالفت آقای فهیم را ابراز نظر شخصی و مبتنی بر گرایش او برای حمایت از حامد کرزی در انتخابات دانست.

سخنگوی جبهه ملی گفت: "جناب مارشال قبلاً بنا به دلایل و مشکلات خاصی که خودشان داشتند، به جناب رئیس جمهور کرزی نزدیک شده بودند. ایشان تنها خودشان هستند. دیدگاه و نظر ایشان این بوده که باید از جناب رئیس جمهور کرزی حمایت کنیم، اما سایر اعضای رهبری جبهه معتقد بر این بودند که باید یک نامزد مستقل ارائه کنیم."

پیش از این مارشال فهیم به بی بی سی گفته بود: "ما معتقد به این هستیم که به یک اتفاق ملی برسیم و به اساس یک تفاهم ملی اگر شود که با نامزدهای دیگری که احتمالا مطرح هستند، مانند آقای کرزی، تفاهم صورت گیرد و یک نامزد واحد و قوی پیشکش شود که برای ثبات افغانستان مفید است."

او همچنین گفت که تصمیم نامزدی دکتر عبدالله بدون مشورت با او و برخی از اعضای دیگر جبهه گرفته شده است. او روز گذشته، ۲۷ حمل/فروردین گفت این تصمیم در "جلسه ناقص و چند نفر محدود" اتخاذ شده است.

Image caption آقای فهیم در دولت های موقت و انتقالی معاون آقای کرزی بود

اما آقای سانچارکی گفت غیر از مارشال فهیم دیگر اعضای رهبری جبهه از نامزدی دکتر عبدالله حمایت می کنند و پیش از اعلام نامزدی او با این امر موافقت کرده بودند.

او گفت: "جناب امیر اسماعیل خان (وزیر انرژی و آب) و جناب معاون اول (احمد ضیا مسعود، معاون اول آقای کرزی) معمولاً در جلسات شورای رهبری جبهه ملی اشتراک نمی کنند، بنا به ملاحظاتی که دارند و آنها در حکومت هستند."

آقای سانچارگی افزود "عدم شرکت آنان در جلسات به معنای مخالفت نیست بلکه از طریق خط تلفن فی المجلس با ایشان صحبت شده و موافقت شان گرفته شده است. جناب مصطفی ظاهر هم بنا به معاذیری که داشتند نیامده بودند اما نماینده باصلاحیت شان حضور داشت."

جبهه ملی بزرگترین گروه سیاسی مخالف دولت حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان محسوب می شود و شماری از رهبران جهادی و اعضای پیشین حزب دموکراتیک خلق در آن عضویت دارند.

اعضای این جبهه ظرف چند ماه گذشته می کوشیدند برای معرفی نامزد واحد برای رقابت با آقای کرزی در انتخابات ریاست جمهوری به توافق برسند و ظاهرا با معرفی دکتر عبدالله به عنوان نامزد این جبهه، گفتگوهای طولانی در درون جبهه پایان یافت.

دکتر عبدالله از افراد نزدیک به احمد شاه مسعود، یکی از فرماندهان مشهور مجاهدین پیشین است که برای مدتی در دولت موقت و انتقالی به رهبری آقای کرزی به عنوان وزیر خارجه حضور داشت.

علی احمد جلالی، وزیر پیشین داخله/کشور، اشرف غنی احمدزی و انوارالحق احدی، وزیران پیشین مالیه/دارایی و شماری از فعالان سیاسی، از دیگر نامزدان احتمالی هستند که در انتخابات به رقابت آقای کرزی خواهند رفت.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ۲۹ اسد/تیر آینده برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط