شرایط نامزدی انتخابات افغانستان اعلام شد

انتخابات افغانستان (آرشیو)
Image caption کمیسیون انتخابات کمبود منابع مالی را از مشکلات عمده بر سر راه برگزاری انتخابات می داند

کمیسیون انتخابات افغانستان همزمان با اعلام شرایط نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی/استانی، یک هفته را برای آگاهی دهی به نامزدان اختصاص داده است.

این کمیسیون می گوید افرادی که خود را برای انتخابات ریاست جمهوری در این کشور نامزد می کنند، باید با "گروههای مسلح غیرمسئول" رابطه نداشته باشند.

بر اساس شرایط وضع شده از سوی کمیسیون برگزاری انتخابات، افرادی که با گروههای مسلح غیرمسئول رابطه دارند، نمی توانند نامزد انتخابات شوند.

همچنین براساس قانون اساسی افغانستان نامزدان انتخابات ریاست جمهوری باید از پدر و مادر افغان و مسلمان به دنیا آمده باشند و تابعیت کشوری دیگر را نداشته باشند. اکمال سن چهل سالگی، در زمان نامزد شدن از دیگر شرایط نامزدی انتخابات است.

در قانون اساسی همچنین آمده است که نامزد انتخابات ریاست جمهوری باید از سوی دادگاه محکوم به ارتکاب جرایم ضد بشری، جنایت و محرومیت از حقوق مدنی محکوم نشده باشد.

بر اساس قانون، این شرایط برای معاونان رئیس جمهوری نیز قابل اجرا است.

ذکریا بارکزی، سخنگوی کمیسیون انتخابات می گوید به علاوه این شرایط، نامزدان انتخابات ریاست جمهوری باید حمایت ۱۰ هزار رای دهنده را با خود داشته باشند.

آقای بارکزی گفت: "براساس قانون انتخابات نامزد ریاست جمهوری باید ۱۰ هزار نام، شماره کارت رای دهنده و امضا یا نشان انگشت رای دهنده را با خود داشته باشد. برای نامزدان شوراهای ولایتی این تعداد به ۲۰۰ نفر می رسد."

سخنگوی کمیسیون انتخابات همچنین گفت نامزدان انتخابات ریاست جمهوری باید ۵۰ هزار افغانی (معادل هزار دلار) و نامزدان انتخابات شوراهای ولایتی باید چهار هزار افغانی (۸۰ دلار) را به عنوان "ضمانت" به کمیسیون بسپارند.

آقای بارکزی گفت کمیسیون انتخابات با همکاری نهادهای امنیتی و مسئولان برنامه خلع سلاح و انحلال گروههای مسلح غیرمسئول بررسیها را آغاز می کند تا مطمئن شود که نامزدان با این گروهها ارتباط "مستقیم" نداشته باشند.

همچنین کمیسیون انتخابات یک هفته باقی مانده به آغاز ثبت نام نامزدان انتخابات را، به عنوان "هفته آگاهی دهی به نامزدان" اعلام کرده است.

نام نویسی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی از پنجم ماه ثور/اردیبهشت سال جاری آغاز می شود و تا ۱۸ ثور ادامه خواهد یافت.

مقامهای این کمیسیون می گویند نامزدان انتخابات ریاست جمهوری می توانند ظرف یک هفته در مورد قانون انتخابات و دیگر مسائل مربوط به انتخابات آگاهی لازم به دست آورند .

همچنین مقام های این کمیسون می گویند بر اساس قانون انتخابات، این کمیسیون از منابع مالی نامزدان انتخابات نیز نظارت خواهد کرد و در عین حال هر نامزد یک نماینده در کمیسیون خواهد داشت تا فهرست داراییها و منابع مالی نامزدان را گزارش دهد.

استفاده از امکانات دولتی از سوی برخی نامزدان در این انتخابات از نگرانی های عمده شماری از نامزدان دیگر و ناظران شمرده می شود، اما کمیسیون انتخابات می گوید آنان این مساله را با جدیت دنبال خواهند کرد . مسئولان کمیسیون انتخابات می گویند اگر نامزدان از امکانات دولتی استفاده کنند، مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

در همین حال ریچارد هلبروک نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان گفته است، آمریکا به صورت خاصی از هیچ یک از نامزدان ریاست جمهوری حمایت نخواهد کرد بلکه سعی می کند در برگزاری انتخابات شفاف عادلانه و آزاد در افغانستان کمک کند.

اقای هلبروک که حاشیه اجلاس جاپان برای کمک به پاکستان سخن می گفت، اظهار داشت که :"شاید جامعه جهانی در انتخابات آینده تمایلات خاصی داشته باشند اما ما از نامزد خاصی حمایت نمی کنیم."

کمیسیون انتخابات افغانستان درحالی برای برگزاری انتخابات آماده می شود که مشکلات امنیتی در برخی مناطق جنوبی و شرقی افغانستان، که یکی از عوامل تاخیر انتخابات اعلام شد نیز همچنان باقی است و افزون بر آن کمیسیون انتخابات کمبود منابع مالی را از مشکلاتی می دانند که با وجود کمکهای جامعه جهانی، هنوز به کلی حل نشده و بخشی از کمکهای وعده شده از سوی کشورها و نهادهای بین المللی هنوز در اختیار این کمیسیون قرار نگرفته است.

مطالب مرتبط