عملیات علیه شورشیان در شمال افغانستان

Image caption اخیراً از موارد ناامنی در شمال افغانستان، به ویژه در بلخ گزارش شده بود

مقام های امنیتی افغانستان می گویند عملیات کم سابقه ای را برای جلوگیری از نفوذ شورشیان وابسته به گروههای مخالف دولت در شمال این کشور آغاز کرده اند.

این عملیات به دنبال یک رشته بمبگذاری و حملات مسلحانه علیه مقام های دولتی و نیروهای خارجی در ولایتهای شمالی افغانستان راه اندازی شده است. سربازان ارتش و پلیس ملی افغانستان نقش اصلی را در این عملیات به عهده دارند؛ نیروهای ناتو هم این نیروها را پشتیبانی می کنند.

این عملیات که به گفته مقام های امنتی افغان گسترده است و پیش از این در شمال افغانستان سابقه نداشته، دو روز پیش در ولسوالی صیاد ولایت سرپل آغاز شد و تا حال ادامه دارد. همزمان، عملیات در ولایت های جوزجان، سرپل و فاریاب هم جریان دارد. محمد بلال نیرم، فرمانده پلیس ولایت سرپل می گوید، در جریان این عملیات حدود ۱۰ نفر به اتهام داشتن ارتباط با گروههای مسلح مخالف بازداشت شده اند.

آقای بلال همچنین می گوید افراد بازداشت شده در بمبگذاریهای اخیر در برخی مناطق شمال کشور دست داشته اند.

روز گذشته یک حمله انتحاری در ولایت بلخ تلفات به جا گذاشت.

مراد علی مراد فرمانده قول اردو (لشکر) شاهین، نیز در عملیات حضور دار دارد؛ او می گوید شش دیگر تن به اتهام داشتن رابطه با گروههای مخالف دولت بازداشت شده اند.

آقای مراد همچنین گفت در این عملیات چرخ بالهای نیروهای ناتو هم برای ردیابی لانه های مخالفان، با ارتش افغانستان همکاری می کنند. گفته می شود این عملیات پس از کسب اطلاعاتی در مورد حضور و فعالیت شورشیان مسلح در برخی مناطق شمال آغاز شده است.

آقای مراد گفت این عملیات تا از بین بردن تمامی مخفی گاههای شورشیان در شمال افغانستان ادامه خواهد داشت.

اخیراً چند مورد بمبگذاری، حمله انتحاری و حمله به نیروهای پلیس و برخی مسئولان دولتی در مناطق نسبتاً امن شمال به وقوع پیوست که باعث نگرانی مردم محل نیز شد.

چندی قبل عملیات مشابهی در ولایت شمال شرقی کندوز نیز راه اندازی شده بود.

کندوز در شمال افغانستان ولایت با بیشترین موارد ناامنی شمرده می شود.

این در حالی است که مقامهای ولایت قندوز می گویند شورشیان یک پاسگاه امنیتی را در ولسوالی/فرمانداری "امام صاحب" هدف حمله قرار دادند و با پلیس درگیر شدند.

در این درگیری به پلیس آسیبی نرسید، اما یک فرمانده طالبان کشته شد.

درگیری در جنوب

در همین حال گزارش شده است که در تازه ترین خشونت ها در مناطق جنوبی و شرقی افغانستان ۹ تن، از جمله دو فرمانده طالبان کشته شده اند.

مقامهای ولایت لوگر می گویند یک فرمانده طالبان و دو غیرنظامی که شورشیان طالبان را در خانه های خود پناه داده بودند، در پی حمله نیروهای ائتلاف تحت فرمان آمریکا کشته شده اند.

از سوی دیگر عبدالجبار تقوا، والی پروان به بی بی سی گفته است که مردان مسلح ناشناس دست کم پنج محافظ یک شرکت امنیتی خصوصی را کشته و پنج نفر دیگر را زخمی کرده اند.

آقای تقوا گفت ممکن است افراد مهاجم "دزدان مسلح" باشند.

همچنین مقامهای دولتی می گویند شش سرباز ارتش افغانستان در پی انفجار یک بمب جاسازی شده در کنار جاده در ولسوالی زرمت ولایت پکتیا، در جنوب شرق افغانستان کشته شده اند.

مطالب مرتبط